Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
27. Bölüm
Vedat Onar'la Kemikten İpuçları
Bölümü Satın Al
Bölümler

15 milyonu aşan nüfusu ile İstanbul dünyanın en kalabalık şehirleri arasında... İki kıta üzerinde kurulu olması ve boğazı ile ulaşım ağı diğer büyük şehirlerden daha da karmaşık. Var olan trafik sorununa çare olmak için her gün yeni bir çözüm önerisi ya da yeni bir proje ortaya atılıyor. Belki de bu projeler arasında en dikkat çekeni boğazın altından geçme düşüncesi oldu. Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Türkiye'nin en büyük raylı toplu ulaşım ağını oluşturan Marmaray ve Metro projeleri başladığında ise yeni bir sürpriz bekliyordu İstanbulluları ve tüm tarih meraklılarını. İki yakayı birleştirecek olan proje inşaat aşamasında İstanbul’un tarihine ışık tutacak arkeolojik bulgulara ulaşıldı. Ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü başkanlığında 2004 yılında başlayan arkeolojik kazılar başladı. Kazı çalışmalarında artık sona yaklaşıldı. Ortaya çıkarılan envanter ise İstanbul tarihinin yeniden yazılmasını sağladı.

Çıkan envanter arasında en çok dikkat çekenlerden biri de ellinin üzerinde türe ait yaklaşık 22 bin hayvan kemiği... Bizanslılara ait dünyanın en büyük hayvan kemiği envanteri üzerinde yapılan çalışmalar, Bizans İmparatorluğu’nun sosyokültürel ve ekonomik yapısına, yemek kültürüne ve yaşam tarzına ışık tutuyor. Attan kızıl geyiğe, tek hörgüçlü deveden akbabaya, mercan balığından yaban ördeğine bir hayvanat bahçesini andıran Theodosius Limanı Bizans’ın sırlarını veriyor.

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Vedat Onar’ın başkanlığında yürütülen çalışmalar, çıkan sonuçlar ve İstanbul’un saklı kalmış tarihi Vedat Onar’la Kemikten İpuçları ile ekrana geliyor! İz’de İzleyin!
 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.