Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
42. Bölüm
Uludağ'ın Ardında
Bölümü Satın Al
Bölümler

İsmail Şahinbaş ve bu defaki yürüyüş arkadaşı yerel rehber, izci eğitmeni Hasan Ören, çam ormanlarının arasında bembeyaz karların içinde yola koyuluyor. Bursa Dağ Yöresi zengin doğası ve tertemiz havasıyla, sırt çantalı gezginlere kucak açıyor. Uludağ'ın ardı, büyükşehir Bursa'nın gelişmiş yüzünden etkilenmemiş bâkir doğası ile görenleri kıskandırıyor.

Keles, yüzde elli yedi oranındaki orman örtüsüyle, benzersiz bir iklim kuşağında yer alıyor. Kuzeyinde Nilüfer çayı, güneyinde ise Kocasu ile sınırlanan ilçe, Bursa şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Doğuda İnegöl, güneyde Harmancık ve batıda Orhaneli'yle çevrelenen Keles, deniz seviyesinden 1050 metre yüksekte yer alıyor. Kışların sert geçtiği ilçede, uzun güneşlenme süresine sahip yamaçlar sayesinde belirgin bir Akdeniz dağ iklimi yaşanıyor. Yaz aylarındaki şenlikleriyle ünlü Kocayayla ve eşsiz bir Uludağ manzarası sunan Baraklı göleti, sırt çantalı gezginlerin duraklarından.

Uludağ'ın ardına saklı Keles, yaklaşık on beş bin kişilik bir nüfusa sahip. Büyük çoğunluğu kasaba ve köylerde yaşayan bölge halkı, Bursa ve İnegöl'e yoğun göç vermekte. Sanayi kuruluşu bulunmayan ilçede geçim, tarım, hayvancılık ve ormancılıkla sağlanıyor. Sahip olduğu doğa turizmi potansiyelini gerçekleştirme yolunda ilk adımlarını atan ilçe; tarih, kültür, doğa ve mutfak zenginliğini ziyaretçileriyle paylaşmaya hazır.

Uludağ'ın ardı, doğaya dönmek, sırtladığı çantayla uzun bir yürüyüşe çıkmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor. İsmail Şahinbaş doğum gününde, bu güzel coğrafyayı, sırt çantasında taşıdığı sürprizlerle keşfe çıkıyor. İz'de izleyin!

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.