Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
44. Bölüm
Trans Karadeniz: Yeşil Serüven
Bölümü Satın Al
Bölümler

Samsun’dan yola çıkan off-road tutkunları Sedat Açıl ve Mert Kiğılı, Karadeniz yaylaları arasındaki toprak yolları izleyerek, bu benzersiz doğaya tanık oluyor. Trans Karadeniz adı verilen bu keşif yolculuğu, Samsun’dan Artvin’e yeşilin içinde ilerleyerek, Türkiye’nin Gürcistan sınırında son buluyor. Ordu'yu geride bırakan ekip, yolculuğuna Giresun üzerinden devam ediyor.

“Doğu Karadeniz Turizm Master Planı” kapsamında Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin yaylalarını kapsayan 2 bin 567 kilometrelik “Yeşil Yol Projesi”, bölge halkı için beraberinde bir takım soru işaretlerini de getiriyor. Asfalt bir zeminle, ortalama 2000 metre kotlarından geçirilmesi planlanan bu yolun, Karadeniz yaylaları ve meralarındaki hassas ekosistemler için açık bir tehdit oluşturacağı düşünülüyor. Yeşil Yol’a eşlik edecek kitle turizmi ise, doğal yayla dokusunun zarar görmesine neden olabilir.

Ancak toprak yolların izinde bu yolu geçmek, doğaya zarar vermeden ona eşlik etmek mümkün. Biraz keşif ruhu, 4 çeker araçlar ve bol macera ile, Samsun'dan Artvin'in Gürcistan'a komşu sınır ilçesi Maçahel'e uzanan bu yolda, kano, trekking ve dağ bisikleti gibi aktiviteler yapmak, Karadeniz halkının bu eşsiz doğaya sahip çıkışına birici elden tanık olmak mümkün. Yeşil serüveni İz'de izleyin.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.