Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
2. Bölüm
Tarih Öncesine Yolculuk
Bölümü Satın Al
Bölümler

Hem tarihi hem de doğasıyla UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş 11 bölgenin, kendi alanında başarılı beş isim; Berna Laçin, Altan Gördüm, Özge Özberk, Vildan Atasever ve Geveze aracılığıyla anlatıldığı “Miras Türkiye” projesi İZ TV ekranlarında…

UNESCO, 1972 yılından beri ülkeleri bir araya getiriyor ve dünya üzerinde bulunan bu alanları belirleyerek koruma altına alınmasını sağlıyor. 190’dan fazla ülkenin korumayı taahhüt ettiği, evrensel değeri olan yaklaşık 1000 doğal ve kültürel varlık UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Asya ve Avrupa kıtaları arasındaki özel konumuyla, çağlar boyu uygarlıkların geçiş yollarında bulunan, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Anadolu topraklarında, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 11 önemli bölge var. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen bu proje İz Tv ekranlarında.

Ünlü DJ Geveze’nin sunuculuğunu üstlendiği bu bölümde UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki tarihi alanlara yapılan seyahatler devam ediyor. Dünya üzerindeki ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve 9000 senelik tarihinin izlerinin ortaya çıkarılmaya devam edildiği Çatalhöyük ve tarihin en güçlü imparatorluklarından biri olan Hitit İmparatorluğu’nun başkenti Hattuşa ekranlara geliyor.

Rotamız Çatalhöyük, ilk insanların peşindeyiz. Burası o kadar eski ki, sanki zaman önemini kaybediyor. Tam 9000 yıl önce uygarlığın temelleri burada atılmış. Çatalhöyük’te yerleşim 2 bin yıl kesintisiz olarak sürmüş. Mağaralardan çıkan insanoğlu, tarımı, hayvanları evcilleştirmeyi bu dönemde öğrenmiş. Uygarlık tarihi burada başlamış. Dünyanın belki de ilk haritası buradaki bir evin duvarına çizilmiş.

Geveze'nin ikinci durağı ise 1000 tanrılı kent Hattuşa. Anadolu’da doğan ve yok olan büyük bir medeniyetin daha izlerini sürüyor. 3700 yıl önce Hititlerin gücü Anadolu’dan kuzey Suriye’ye kadar ulaşıyordu. Bu medeniyet, çağına politika, din ve sanatta yön veren bir süper güç olarak tarihe geçti. Bugün açık hava müzesi olarak ziyaret edilebilen bu alan, Hitit medeniyetinin izlerine tanıklık ediyor.

Medeniyetin izleri Geveze'nin sunumuyla İz TV'de seyirciyle buluşuyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.