Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
41. Bölüm
Sümela Yolunda
Bölümü Satın Al
Bölümler

Sırt çantalı doğa dostu İsmail Şahinbaş'la muhteşem bir coğrafyada, kültür, tarih ve doğayla harmanlanmış bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Gezginimiz, bu defa Trabzon'a gidiyor, Maçka'nın Livera Köyü'nden rehber Hayrettin İshak Karagöz'ü de yanına alarak, Sümela Yolu'nu adımlıyor.

Sümela Yolu, bölgenin ekoturizmini ortaya çıkarmak amacı ile planlanmış kırsal kalkınma hamlesinin bir ürünü. Bu proje Maçka Kaymakamlığı ve Sırtçantam Gezi Kültürü Dergisi'nin ortak bir çalışması. Maçka şehir merkezinden başlayan parkur, ilk kilometrelerinde yürüyüşçüleri Livera (Yazlık) Köyü’ne ulaştırıyor. Buradan Pilav Dağı’na yükselen rota, hayallerin ötesinde manzaralara sahip patikalar ve yaylalardan geçiyor. Bu parkurun en önemli özelliklerinden biri de, Türkçe'ye “On Binlerin Dönüşü” şeklinde çevrilen Anabasis romanında, Xenophon ve arkadaşlarının milattan önce 4. yüzyılda, günümüzdeki İzmir’den İran’a, İran’dan da Karadeniz’e varmak için çıktıkları yolda denizi ilk gördükleri bölgenin (İskobel, Tuzluk Düzü) bu rota üzerinde olduğunun düşünülmesi. Yürüyüş parkuru, Galyan Vadisi ile Meryemana Vadisi arasındaki sırtlarından geçerek, büyüleyici Sümela Manastırı'nı kuş bakışı görme imkânı sunuyor. Sırt çantalı gezginlerin yolu, İskobel’den dik bir inişle önce Taşköprü Yaylası’na, buradan da yamaç yürüyüşü ile Sümela Manastırı’na, adeta bir kartal gibi iniyor.

Yol üzerinde Karadeniz yayla kültürüne ait tüm öğelere rastlamak mümkün. Konaklama amaçlı kullanabileceğiniz kamp alanları, yayla evleri veya yalnızca çay içip sohbet etmek için uğrayabileceğiniz yayla bakkalları, bu güzel doğayı ve burada yaşayan güzel insanları ziyaretçileriyle buluşturuyor. Güne zinde başlamak için hazırlanacak bir kuymak, veya kemençe ezgisinin eşliğinde akşam vakti közlenen bir mısır, Sümela Yolu'nun tüm yorgunluğunu unutturacak.

Doğaya dönmenin vakti geldi, ihtiyacınız olan tek şey bir sırt çantası. Yağmurla bulutun, derelerin ve aşıkların buluşma mekânı Maçka'da, İsmail Şahinbaş'ın adımları, izleyicilerini doğanın kalbinden Sümela Manastırı'nın görkemli tarihine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. İz'de izleyin.
 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.