Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
37. Bölüm
Sofranın Gediklisi Bakliyat
Bölümü Satın Al
Bölümler

Wilco, Birleşmiş Milletler'in 2016 yılının 'Uluslararası Bakliyat Yılı' seçmesi sebebiyle Mersin Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Uluslararası Bakliyat Yılı Bakliyat Yemekleri Sergisi'ne katılıyor. Burada Türkiye'nin dört bir yanından gelmiş aşçılar tarafından hazırlanan bakliyat yemeklerini inceliyor, yeni tarifler öğreniyor. Mersin, bakliyat yetiştiriciliğinde önde gelen bir isim olmamasına rağmen, Akdeniz'de önemli bir liman şehri olması sebebiyle Türkiye'nin bakliyat üretiminin en fazla olduğu yer. Türkiye'nin bakliyat merkezi, hatta üretimin %80'inin burada yapıldığı düşünülürse bakliyat deposu demek de yanlış olmaz.

Bakliyat, Tarım Devrimi’nden bu yana ins?nlığın en eski temel gıdalarını oluşturuyor. Gıda açısından da toplumun tüm kesimleri tarafından tüketilen bir yiyecek olan bakliyat, aynı zamanda bir protein kaynağı. 

Bu bölümde Wilco Mersin'in humusuyla meşhur Tarsus ilçesine gidip humus yapmanın inceliklerini öğreniyor, Mersinli aşçılardan bakliyat yemekleriyle ilgili bilgiler alıyor, bir bakliyat fabrikasını ziyaret ederek Türkiye'de bakliyat üretimiyle ilgili bilgi ediniyor ve her zaman olduğu gibi kendi bakliyat tarifleriyle yeni lezzetler yaratıyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.