Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
27. Bölüm
Şevket Şahintaş
Bölümü Satın Al
Bölümler

Gündüz şehrin kalabalığına karışan, gece ise kuytularda gözden kaybolan insanlar... Şehirdeki 'öteki'ler... Ve onların sesini duyurmak için fotoğraf çeken bir taksi şoförü... Kuzeyli kahramanımız Wilco Van Herpen, bu kez fotoğrafçı Şevket Şahintaş'la birlikte İstanbul'un öteki yüzünü keşfetmek için yola çıkıyor.

2004 yılında İstanbul'da taksi şoförlüğü yaparken sokakta yaşayan insanları gözlemleyip fotoğraflayan Şevket Şahintaş, ilk olarak 2009'da açtığı 'Gecenin Öteki Yüzü' adlı sergiyle sanatseverlerin karşısına çıkmış. Ardından yerli ve yabancı medyanın da ilgisini çeken Şahintaş hakkında çekilen 'Herkes Uyurken' adlı belgesel, 2010'da Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Belgesel' ödülüne layık görülmüş.

Şehrin kalabalığında birçoklarının görmezden geldiği, toplum tarafından 'öteki'leştirilmiş insanları fotoğraflamak, Şahintaş'ın kendine biçtiği bir misyon aslında. Onun portföyündeki kareler, sokakta uyuyan insanlardan kağıt toplayıcılarına, yol kenarlarında bekleyen travestilerden tinerci çocuklara uzanan bir yelpaze... Fotoğrafa başlama amacı, farkındalık yaratarak birilerinin bu insanları görmesini sağlamak. Onun karelerindeki zıtlıklar, toplumun bir türlü yüzleşemediği gerçekler aslında. O tezat dolu karelerin başrolündekiler ise mutlu yüzlerin bulunduğu bir reklam panosunun önünde, bir otobüs durağında uyumaya çalışan insanlar...

Wilco da o karelerden etkilenmiş olacak ki, Şahintaş'la birlikte şehrin 'öteki' dünyasında farklı bir deneyim yaşamaya koyuluyor. Tarlabaşı'ndan Harbiye'ye, Unkapanı'ndan Fatih'e birçok semtin gece hallerini çeken ikili, son olarak Süleymaniye'de şehrin yeni 'öteki'leri olan Suriyelilerin yaşam alanlarını keşfediyor. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan semtteki tarihi kalıntıların arasında süren hayatlar ekrana yansıyor. İZ'de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.