Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
45 Dakika
332. Bölüm
Sarıkamış’ta Bir Gölge: Kurt
Bölümü Satın Al
Bölümler

Sarıkamış’ta, bir gölge geziniyor... İZ, ormandaki hayalet adımların izini sürüyor...

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı, ülkemizde yaban hayatının en önemli sığınaklarından biri. Kuzey Doğa Derneği, 2011 yılından bu yana, milli parkta kurtlar üzerine bilimsel çalışmalar yürütüyor. Derneğin uluslararası bir ekiple gerçekleştirdiği ve Türkiye’de bir ilk niteliğindeki Kurtları İzleme ve Takip projesinde, özel tekniklerle yakalanan kurtlara vericili tasmalar ve kameralar takılıyor. Elektronik tasmalar sayesinde, kurtların kullandığı alanlar, kat ettikleri mesafeler ve ne sıklıkla yerleşim yerlerine geldikleri tespit edilerek, bölgede insan-kurt çatışmasının azaltılması amaçlanıyor. Görme ve işitme duyuları çok keskin olan kurtlar, insanla her türlü temastan kaçınıyor. Araştırmacılar bunun için ağaçlara takılan harekete ve ısıya duyarlı fotoğraf – video sistemleri kullanıyor. Bu sistemler ormanın farklı alanlarında gece - gündüz kayıt alıyor ve kurtların gizemli yaşamlarına dair bilgiler topluyor.

Sağlıklı ekosistemin göstergesi olan kurtlar, çoğu zaman bir tehdit olarak algılansalar da, aslında otçul canlıların üremesini kontrol altında tutar ve faaliyetlerini kısıtlayarak bu canlıların bitki örtüsüne verdiği zararı azaltır. Tilkiler gibi kurtlar da çiftçinin dostudur. Ancak insanların doğanın içine yeni yerleşim alanları eklemeleri, kurtları insanlarla daha çok karşı karşıya getiriyor. KuzeyDoğa Derneği’nin projeleri arasında, bu çatışmanın azaltılması için Sarıkamış – Posof arasında Türkiye'nin ilk yaban hayatı koridorunun hayata geçirilmesi de var. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan 162 kilometrelik bu koridor sayesinde, parçalanmış orman blokları arasında sıkışan yaban hayvanları, kendilerine yeni yaşama alanları bulacaklar. Kurtların takibinden elde edilen bilimsel veriler de, “Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridoru” nun gerçekleşmesine önemli katkılar sağlayacak.

İZ TV, Türkiye’de ilk kez yapılan ve araştırmacılara kılavuz olacak bu bilimsel çalışmanın izini yerinde sürerek, Anadolu’da doğal hayatın ayrılmaz parçası olan kurtların yaşamlarını mercek altına alıyor.
Hayata, bir de kurtların gözünden bakın! Sarıkamış ormanlarında, bir görünüp bir kaybolan gölgelerin izini İZ’de sürün...

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.