Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
352. Bölüm
Sarı Siyah Pedallar
Bölümü Satın Al
Bölümler

Sarı Siyah bir gelenek, kara tarihinin hatırasıyla yüzünü geleceğe çevirmiş saygın bir eğitim kurumu. Yüzü aşkın bisikletli öğrenci, İstanbul Erkek Lisesi’nin tarihinde önemli bir yer tutan Çanakkale Savaşları’nın yapıldığı topraklara pedallıyor.

‘100. Yılda 100 Bisiklet’ organizasyonu kapsamında, İstanbul Lisesi öğrencileri, Sakarya İzci Grubu, İEL mezunları, İstanbulsporlu sporcular, Yeni Zelanda, Avusturya ve Almanya’dan katılan bisikletçiler ve İELEV Eğitim Kurumları öğrencilerinden oluşan Sarı Siyahlı bisiklet grubu toplam iki gün sürede, yaklaşık 150 kilometrelik bir mesafeyi bisikletle aşarak Gelibolu-Kabatepe’ye ulaşıyor.

İstanbul Erkek Lisesi ulusal eğitim tarihimizde bir kilometre taşı. 1884’te Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul’da kurulan ve ilk Batı tarzı eğitim veren Türk lisesi Numune-i Terakki Mektebi’nden, İstanbul Sultanisi’ne, oradan da günümüzün en köklü devlet liselerinden biri olan İstanbul Erkek’e uzanan bir bilgi ocağı. Ülkenin bilim, sanat ve siyaset alanında tanınmış birçok kişisini yetiştirmiş olan lise, Sakarya İzci Oymağı ve İstanbulspor gibi adından söz ettiren oluşumlara ev sahipliği yapmış. 1933’ten bu yana Cağaloğlu’da Düyunu Umumiye binasında hizmet vermekte olan İstanbul Erkek Lisesi, günümüzde Türkiye’nin dünyaca tanınan en meşhur liselerinden biri.

Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılında hatırlanan en büyük kahramanlık destanlarından biri İstanbul Erkek Lisesi'ne ait. Dönemin son sınıf öğrencileri, vatan savunması için gönüllü olarak askere yazılır. İstanbul Liseliler, 2. Tümen’e dahil olur ve Çanakkale cephesine gönderilir. 2. Tümen Kabatepe-Kanlısırt mevkiinde 18 Mayıs 1915 gece yarısı taarruza geçer, ancak çok kısa bir süre içinde tümenin tamamına yakını şehit düşer.

Sarı siyahlı öğrencilerin iki teker üzerinde geçeceği yol, dayanışma, beraberlik ve anma için pedallanıyor. Okulun bahçesinden, Cağaloğlu semtinin sokaklarına taşan bu coşku, adeta 100 yıl önceki seferberlik duygularının günümüze küçük bir yansıması. Öğrenciler liselerinin bu köklü tarihinin sorumluluğunu Sarı Siyahlı formalarıyla sırtlarında taşıyor.

Çanakkale’de kaybettikleri ağabeylerini anmak üzere yola çıkan Sarı Siyahlılar’ın iki tekerli yolculuğu İz ekranında.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.