Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
19. Bölüm
Şafak Tortu
Bölümü Satın Al
Bölümler

Fotoğraf sanatı bakmakla görmek arasındaki ince detayları anlatır bize. Doğa, portre, manzara fotoğrafları, bir fotoğrafçının gözünden ve onun duygularıyla bambaşka bir hal alabilir. Çevremizde hep var olan ama hiç önemsemediğimiz bir olgu, bir fotoğrafa yansıdığında başka bir boyut kazanır ve fotoğraf, o farkedemediğimiz olguyu bizim gözümüzde farklı kılar. Fotoğraflanan objelere bu işi sanat ve meslek edinmiş fotoğrafçılar değer katar.

Fotoğrafçılar ise bir araya geldiklerinde sohbet hep fotoğraf üzerine olur. Hollandalı fotoğraf tutkunu Wilco Van Herpen de bu kez yeni bir fotoğraf gezisi ve sohbeti için fotoğrafçı Şafak Tortu'yla birlikte, aynı zamanda fotoğrafçının doğum yeri olan Zonguldak'a çeviriyor rotasını. 

Şafak Tortu karikatürist, heykeltraş ve fotoğrafçı. Sanatla uğraşmaya 20’li yaşlarda karikatür çizerek başlamış. Son on yıldır fotoğrafçılık yapıyor ve özellikle kurgusal denemeler yapmaktan keyif alıyor.

Wilco ve Şafak Tortu, Zonguldak’ın gezilip görülmesi, fotoğraflanması gereken tüm yerlerini birlikte vizörlerinden ekrana yansıtıyor. İki fotoğrafçı, Zonguldak’ın simgesi haline gelmiş maden ocaklarını, yıllarca maden ocaklarında çalıştırılmış vagon katırlarını, Gökgöl Mağarası'nı, Devrek bastoncularını ve balıkçıları fotoğraf karelerine taşıyor. İz’de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.