Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
40. Bölüm
Peynir Değil, Hellim
Bölümü Satın Al
Bölümler

Wilco van Herpen bu sefer rotasını Kuzey Kıbrıs'a çeviriyor. Yıllar önce karavanıyla ziyaret ettiği adada bu sefer lezzetin peşine düşüyor.

Kıbrıs deyince akla ilk gelen lezzet şüphesiz Hellim. Wilco da adayla özdeşleşmiş hellim peşinde macerasına başlıyor. İlk önce Girne'nin tarih ve deniz kokan sokaklarında dolaşan Wilco, meşhur Girne Kalesi'ni de ziyaret ettikten sonra, hellimli lezzetlerle tanışmak üzere Girne Amerikan Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Bölümleri'nde öğretim üyesi olan Ali Özçil'le buluşuyor.

Ali Özçil'den adanın ünlü yemekleri olan Makarna Bulli ve Hırsız Kebabı yemeklerinin tariflerini öğrenen Wilco, kendi yemeğini yapmaya başlamadan önce adanın uzun süredir hellim üretimini yapan kooperatifini ziyaret ediyor. Bununla da yetinmeyen gezgin aşçımız, hellimi evde yapmanın inceliklerini öğrenmek için soluğu Kıbrıs Türk kültürünün yaşatıldığı örnek köylerden Kalavaç Köyü'nde alıyor. Köyün kültürünü tüm dünyaya yaymaya çalışan Muhtar Ömer Meraklı ile buluşan Wilco, Ömer Meraklı ve eşi Behiye Meraklı'dan hellim yapmanın inceliklerini öğreniyor. Daha sonra Lefkoşa pazarından malzemelerini topluyor ve kendi tarifini yaratıyor, hellime sarılmış oğlak etinden çekilmiş hurmalı köfte!

 

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.