Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
26. Bölüm
Murat Germen
Bölümü Satın Al
Bölümler

İstanbul... Her geçen gün değişen, giderek büyüyen bir megakent... Son dönemde kentsel dönüşüm fırtınasının odak noktası... Ev, apartman, toplu konut derken şimdi de rezidanslarla birlikte yeni bir yaşam tarzına yönelen, yatay olarak genişlediği kadar, dikey olarak da büyüyen bir inşaatlar diyarı... Murat Germen ve Wilco Van Herpen ise bu diyarın nabzını yoklayacak iki fotoğraf tutkunu...

Kuzeyli kahramanımız Wilco, bu sefer mimarlıkla fotoğrafı harmanlayan usta bir objektifle, fotoğrafçı ve akademisyen Murat Germen’le buluşuyor ve İstanbul'daki kentsel dönüşümün izini sürüyor. Yolculuğa Mecidiyeköy'ün keşmekeşini ve eski Ali Sami Yen Stadı'nın bulunduğu araziyi fotoğraflayarak başlayan ikili, daha sonra 3. köprünün inşaasıyla birlikte şehrin en kapsamlı kentsel dönüşümlerinden birine hazırlanan Garipçe köyünde alıyor soluğu. Ardından Anadolu yakasına geçen Wilco ve Murat Germen, kentsel dönüşüm sürecinde adeta bir hayalet semte dönüşen Fikirtepe'deki moloz yığınları arasında buluyorlar kendilerini. Son olarak, Gültepe’de bir rezidansın terasına çıkan iki fotoğrafçı, şehre panoramik bir bakış atıyor ve kentsel dönüşümün çarpıcı tarafları tüm çıplaklığıyla ekrana yansıyor.

Çektiği karelerde kendine özgü bir algoritma kullanan Murat Germen'in fotoğraf üzerinde yaptığı oyunlar ise şehrin gerçek yüzünü yansıtıyor. Onun karelerinde İstanbul, iç içe geçmiş yapıları, tüm sıkışıklığı ve yoğunluğuyla gözler önüne seriliyor. İZ'de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.