Genel İzleyici Kitlesi
35 Dakika
5. Bölüm
Medeniyetin Kapısı: Troya
Bölümü Satın Al
Bölümler

Çanakkale'den Hollywood'a uzanan efsanelerin, yüzyılları aşan mitolojik kahramanların kenti Troya, bu kez Mesut Yar'la yeniden canlanıyor.
 
Çanakkale'nin büyülü doğasında, Antik İda Dağı'nın eteklerinde Truva Savaşı'nın izleri sürülüyor; Yunanistan'dan Almanya'ya, Rusya'dan Türkiye'ye uzanan Truva Hazineleri'nin gizemi Taş Gaste'ye kazınıyor.  Çanakkale Boğazı'nın isim babası ve Troya'nın kurucusu Dardanus'tan Anadolu topraklarının kahramanı Hektor'a kadar, "UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi"nin en önemli antik kenti Troya, bu ay arkeolojinin gündemine oturuyor.  "Homeros Doğası" olarak adlandırılan coğrafyada, İlyada Destanı'nın etkisi, arkeolojik katmanların arasından bugüne uzanıyor.
 
10 farklı ülkeden yaklaşık 60 bilim insanı, alanda bulunan hayvan kemiklerinden yanmış tohumlara kadar Troas bölgesinin haritasını çıkarıyor. Antropoloji, arkeozooloji, arkeobotani gibi bilim dalları, yepyeni bulgularla birlikte Troya'nın bilinmeyenlerini her geçen gün günışığına çıkartıyor. 136 kilometre karelik "Tarihi Milli Park" içinde yer alan Troya Antik Kenti, bölgedeki tarih öncesi yerleşmeler arasında en büyüğü ve en önemlisi olarak hala nefes alıyor.
 
Binlerce yıllık yerleşimin, yıkımların ve savaşların şekil verdiği Troya'dan güncel haberler, Taş Gaste ile İZ ekranında.
 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.