Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
2. Bölüm
Laz Düğünü
Bölümü Satın Al
Bölümler

Adetleriyle binlerce yılın birikimini taşıyan bir kültür yeniden canlanıyor... Sandıklar açılıyor, insanlar horonla birleşiyor...Rengarenk gelenekler  Bilge Egemen'in sunumuyla Rize'de Laz Düğünü'nde ekrana geliyor.

 

Her şey bir hayal ile başladı. Hayatın her anına saygı ve sevginin hükmedeceği bir yaşam hayali... Bu hayal zaman içinde bir düşünceye dönüştü... Binnur Kus ve Ömer Günbay benzer düşüncelerle aynı çatı altında sürecek bir yaşam yolculuğuna çıktı.

 

Rize'de yükseklere doğru atılan her adım kadim bir kültürü tanımak isteyenler için farklı bir deneyim sunuyor. Bu kez şenlik Çamlıhemşin'in Dikkaya ve Güllü köylerinde... Lazların yaşadığı bu köyler 20 yıl aradan sonra geleneksel bir düğüne ev sahipliği yapıyorlar. Laz düğünün en canlı örneğinin yaşandığı, geleneksel yaşamın sürdüğü köylerin başında geliyorlar. Üç gün süren düğünde önce kına gecesi yapılıyor. Ardından el emeği göz nuru ile hazırlanmış çeyiz sandığı damat evine götürülüyor. Umut, gelecek, hayaller... Her biri çeyiz sandığının yoldaşı...Düğünün en geleneksel kısmı ise üçüncü gün yaşanıyor; gelin tulum eşliğinde, binbir zahmetle damadın evine giriyor. Bu son aşama eski adetlerin yaşatıldığı, sabahın erken saatlerine kadar süren bir şölen. Horon ise kimliklerinin ve kültürlerinin temel taşı olarak eğlencelerinin vazgeçilmezleri arasında. Kadınlı, erkekli horonlar, tulumun coşkun sesine ayak uyduruyor. Bilge Egemen''in sunumuyla sizde Anadolu Düğünlerine tanık olun. İz'de İzleyin!

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.