Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
21. Bölüm
Lale Uluç ile Saraydaki El Yazmaları
Bölümü Satın Al
Bölümler

Şiraz'dan İstanbul'a uzanan bir öykü... Sanat tarihçisi Lale Uluç, 16. yüzyıl Şiraz el yazmalarının izini sürüyor. El yazmalarının büyüleyici hikayeleri İZ ekranına yansıyor.

Topkapı Sarayı koleksiyonlarındaki bir grup el yazmasından yola çıkarak, bu eserlerin bir bilmeceye benzeyen meraklı hikayesi nasıl keşfedilebilir? Lale Uluç’un “Türkmen Valiler, Şirazlı Ustalar, Osmanlı Okurlar” adlı kitabı, bu yazmaların büyük bir coğrafyaya yayılan bilinmeyen öyküsünü gün yüzüne çıkararak anlatıyor. “Lale Uluç İle Saraydaki El Yazmaları” belgeseli, kitabın izinde bir serüvene ortak oluyor.

Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Topkapı Sarayı... İstanbul’un bu tarih hazineleri, Lale Uluç’un anlatımı ve Şiraz El Yazmalarının yüzyılları aşkın hikayeleriyle dile geliyor.

Şiraz’da Akkoyunlu Türkmen valilerin yönetimi altında gelişen el yazmacılığının, Safevi döneminde de başkentteki saray atölyeleriyle yarışması...

Adları unutulmuş hamilerin desteğiyle, usta nakkaş ve hattatların kitap sanatlarına getirdiği çarpıcı yenilikler...

Diplomatik hediye olarak Osmanoğullarının sarayına giren bu el yazmalarının, Osmanlı seçkinleri arasında hızla rağbet bulması...

Zaman içinde İstanbul’dan New York’a, Tahran’dan müzeye dağılan Şiraz elyazmaları, yüzyıllar sonra rengarenk dünyaları ve benzersiz öyküleriyle İZ ekranına yansıyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.