Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
40 Dakika
10. Bölüm
Kumsaldaki Kılıç: Strobilos
Bölümü Satın Al
Bölümler

Bir yanda dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olmanın ayrıcalığı, diğer yanda yine dünyanın hiçbir yerinde rastlanamayacak kadar zengin bir tarihi ve kültürel geçmiş. Bodrum sahip olduğu doğal güzellikleri, arkeolojik kalıntıları, bitki örtüsüyle birlikte çok dikkat çekici bir coğrafya. 

Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Aspat Koyu, Ayak İzleri’nin bu bölümünün yoğunlaşacağı bölge. Bodrum- Turgutreis’te bulunan koy, adını toprağı verimsiz olduğundan antik dönemde “saban sürmek için uygun değil” anlamına gelen “aspandas” kelimesinin kısaltılılarak söylenmesiyle almış. Tarihin hemen her döneminde önemli bir liman olan Strobilos (Aspat) aynı zamanda tarım kültürünün gelişimine ışık tutacak bilgileri de saklıyor. Bugün hala seçilebilen binlerce yıllık tarım terasları ve zeytin işlikleri dünyada bilinen en eski örnekler arasında. Arkeolojik çalışmalarda edinilen bilgiler günümüz organik tarımına yol gösterecek nitelikte.

Ayak İzleri kuşağının bu bölümü, denizi güneşi ve kumsallarıyla zaten çok iyi bilinen bu coğrafyanın yüzyıllara yayılan tarihi geçmişine olduğu kadar zengin Flora ve faunasına da dikkat çekmek istiyor.

Biyolog Rıfat Çığ ve bölgede bilimsel çalışmalar yapan Muğla üniversitesi Arkeoloji bölüm başkanı Prof. Dr. Adnan Diler Aspat’ı karış karış gezerek bölgenin bilinmeyenlerini anlatıyorlar.

GÜNLÜK
Anadolu’da Unutulmuş Bir Halk: Lelegler

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.