Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
9. Bölüm
Komşunun Karadeniz'i
Bölümü Satın Al
Bölümler

Ödüllü oyuncu ve gönüllü gezgin Serkan Ercan'ın yakın coğrafyalara yaptığı keyifli gezilerin bir yenisi, izleyenleri bu defa Karadeniz'in doğu ucu Sarp Sınır Kapısı'nın ötesine, Gürcistan topraklarına götürüyor. Tarihin, doğanın ve birbirinden güzel yemeklerin adresi Gürcistan, Serkan Ercan'ın rehberliğinde İZ ekranına geliyor. Başkent Tiflis ve turizmin kalbi Batum, gezgin oyuncumuzun komşu topraklardaki keşif durakları oluyor.

Türkiye'nin kuzey doğu komşusu Gürcistan, Karadeniz'in doğusunda, güney Kafkasya'nın yemyeşil doğasının tam ortasında yer alıyor. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucu, 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Gürcistan, bugün on iki idari bölgeye ayrılmış durumda ve bu bölgelerden Abhazya ve Acara, özerk cumhuriyet olarak kabul edilmekte. Birlikten ayrıldığı ilk yıllarda istikrarsız bir durumda olan bölge ekonomisi, ilerleyen zamanlarda Türkiye'nin de girişimleriyle gözle görülür bir gelişme kaydetmiş. Günümüzde Bakü-Tiflis-Ceylan boru hattının da inşası ile stratejik önemi artan Gürcistan, büyük şehirlerinde yaşanan gözle görülür değişimle dikkatleri üzerine çekiyor.

Gürcistan, dört buçuk milyona yakın nüfusuyla, içinde birçok farklı eknik yapı barındırmakta. Büyük çoğunluğunu Gürcüler, Acaralar, Lazlar, Megreller ve Svanlar'ın oluşturduğu ülkede, en büyük etnik grupları ise Azerbaycan Türkleri, Ermeniler, Ruslar, Abhazlar ve Osetler meydana getiriyor. Bölgede beşinci yüzyıldan bu yana modern Gürcüce konuşulmakta. Gürcüce'ye özel olarak kullanılan otuz üç harfli Mhedruli alfabesi, bu dilin bütün seslerini karşılayan özel bir yazı biçimi. Serkan Ercan içinse, yurt içinde ya da dışında geçerli tek bir dil var: Sadece Türkçe! Deneyimli gezgin, oyunculuk tecrübesinden de yararlanarak gittiği her yerde yerli halkla dillerin ötesinde sıcak bir iletişim kurmayı başarıyor.

Serkan Ercan'ın ilk durağı olan başkent Tiflis, bölgenin merkezinde, Kura Irmağı'nın iki yakasına kurulu. Kentte ayakta kalmış birçok tarihi bina, 1795 Pers işgalinden sonra inşa edilmiş. Irmağın iki yanına yükselerek güzel manzaralar sunan Tiflis, tarihi dokusunu barındırdığı eski şehir bölgesi, Narikala Kalesi, Tsiminda Sameba Katedrali ve devasa boyuttaki Gürcü Ana Heykeli'yle, gezginlerin kaçırmaması gereken duraklardan.

Serkan Ercan'ın komşudaki ikinci durağı ise, Gürcistan'ın Karadeniz'e açılan liman kenti Batum. Batum yaz aylarında iki katına ulaşan nüfusu ve yenilenen, özgün mimarili yüzüyle ülkenin en canlı köşelerinden biri. Şehir, manolya ağaçlarıyla süslü bulvarları, dağ, deniz ve ormanı birleştiren etkileyici doğası ve uzun sahil şeridiyle ziyaretçilerinin keyifli bir vakit geçirmesini garantiliyor. Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan Batum, Türkiye sınırından yalnızca yirmi kilometre ötede yer alıyor. Yemyeşil Karadeniz doğasının bir uzantısı olan Batum'daki Botanik Parkı da, şehrin doğal güzelliklerinden bir diğeri.

Serkan Ercan, elbette zengin Acara mutfağının kapılarını aralamadan Gürcistan’dan dönmüyor. Kafkasya bölgesine özgü bir mantı çeşidi olan hıngel, Megrel bölgesinde üretilen sulguni peyniri ve Gürcistan'a özgü bir pide türü olan haçapuri, Gürcistan seyahatini taçlandıracak özel lezzetlerden.

Gürcistan'ı Serkan Ercan eşliğinde keşfetmek için, Gidiş-Dönüş biletiniz hazır.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.