Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
1. Bölüm
Karçal: Kuzeyin Çığlığı
Bölümü Satın Al
Bölümler

“Sürdürülebilir enerji, ekoturizm, doğaya dostu teknoloji…” Bu kelimeler, son yıllarda kulağımıza daha sık mı çalınır oldu? Doğaya sahip çıkmak için geç mi kaldık? Yoksa doğa bize küsmeden hala bir şansımız var mı? 1999 yılında; WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından; Avrupa’da yer alan ve acil olarak korunması gereken 100’ü aşkın orman alanı belirlendi. “Avrupa Ormanlarının Sıcak Noktaları” olarak adlandırılan bu alanlardan 9’u Türkiye’de. Ve bu 9 noktadan biri; Kafkasya’nın gizemli köşesi, Karadeniz’in asi çocuğu: Karçal. Küresel ısınmanın dünyanın yakasına yapıştığı günümüzde, tek çözüm; doğaya dost ve doğayla uyumlu bir yaşam sürebilmek! Sinema,tiyatro ve televizyonlardan; sesine, yüzüne aşina olduğunuz bir adam, Karadeniz’in geçit vermez yollarında, Artvin’in soğuğunda, doğanın çağrısına kulak veriyor! Karçal dağları, neden ve ne zaman sıcak nokta ilan edildi? Bölgeyi tehdit eden unsurlar neler? Yapımı devam eden Hes’lere “dur” demek mümkün mü?

Erkan Can, tiyatroda teri soğumadan; Artvin’e doğru, doğa ile içiçe bir yolculuğa çıkıyor! Bu defa ne turne, ne dizi çekimi ne de sinema filmi için set var! Kamera sadece “doğa” için kayıtta! Çetin doğa koşullarında, sıcaklık 0’ın altında! Köylüler, Karçal yolunun kar yağarsa kapanabileceği için Erkan Can’ı uyarırken; Karçal’ın yeşili, endemik bitki türleri, doğal yaşlı ormanlarına kulak vermek için kilometreler katediliyor! Türkiye’nin 9 sıcak noktasından biri olan Karçal Dağları’nı keşfe çıkan Erkan Can, kendini doğaya teslim ediyor! İZ’de izleyin..

GÜNLÜK
Karçal: Kuzeyin Çığlığı

YORUMLAR
Ufuk Uzun - 04 Mart Cuma
Harika bir yapım olacağından kuşkum yok. Erkan Can usta ile çalışmak harika olsa gerek. Sabırsızlıkla bekliyoruz.


Elif Kalmaz - 27 Haziran Pazartesi
Harika bir program olmuş, camili köyü,borçkası, tereyağları,arıları... Ve HES istemiyoruz,bu güzellikleri korumak istiyoruz!