Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
25 Dakika
39. Bölüm
Kar Şenlikleri
Bölümü Satın Al
Bölümler

Karadeniz Bölgesi her mevsim ziyaretçilerine farklı güzellikler sunuyor. İlkbahar ve yaz aylarında bölgeye gelenleri yemyeşil bir doğa karşılıyor, kış mevsimindeyse doğa beyaza bürünüyor... Kar, bölgede düzenlenen birçok festivale ilham kaynağı oluyor.

Sırt çantalı gezginimiz İsmail Şahinbaş, Karadeniz’de kışın düzenlenen festivallere konuk olmak için yola çıkıyor. İlk durağı Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesinin Ayder Yaylası... Yaylada düzenlenen “Kardan Adam Şenlikleri”ne katılım yoğun. Çevre illerden gelenler olduğu kadar İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden de festivale katılım var. 2 gün süren festivalin her anı ayrı bir eğlence. 1350 metre yükseklikte, çam ormanlarıyla örülü Ayder Yaylası ziyaretçilerine doğayla baş başa kalma fırsatı sunuyor. Festival katılımcıları hem Karadeniz müziği eşliğinde horon tepiyor, hem de karda kayarak çocukluklarına geri dönüyor.

İsmail Şahinbaş’ın Rize’den sonraki durağı, Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy. O, bu kez 300 yıldır süregelen bir geleneğin peşinde. Bu yıl 18. kez düzenlenecek olan Şavşat Veliköy Kar Güreşi Festivali, Karakucak Güreşi geleneğini yaşatmak için düzenleniyor.

Güreş festivalinde genci yaşlısı birçok güreşci kar üstünde gücünü gösteriyor. Yalnızca Artvin’den değil çevre illerden ve Gürcistan’dan da sporcular festivale katılım sağlıyor. Karakucak güreşi bir taraf yenene kadar devam ediyor, bu nedenle güreşte dayanıklılık çok önemli. Karda güreşmek ise sporcuları hem zorluyor, hem de onlara yepyeni bir deneyim imkanı sunuyor.

Günün finaliyse, Karagöl’de yapılıyor. Buz tutmuş göl, beyaza bürünmüş çam ormanı... Fotoğraf tutkunları için Karagöl doyumsuz manzaralar sunuyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.