Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
7. Bölüm
Kadıköy'den Moda'ya
Bölümü Satın Al
Bölümler

Oyuncu Özgür Özgülgün ve oğlu Can, İstanbul'da adım adım sürdürdükleri serüvenlerine devam ediyor. 'Baba Oğul Çelebiler', bu kez Kadıköy'den Moda'ya yol alıyor.

Serüven Kadıköy'den başlıyor...

Kadıköy'deki yerleşmenin başlangıcını oluşturan tarihsel çekirdek, Haydarpaşa koyu çevresi ile Moda Burnu'nun oluşturduğu alan içerisinde yer alır. Rengarenk çarşısından tarihi 1927 yılına uzanan Süreyya Opera Binası'na, Bahariye Caddesi'nden Aya Triada Kilisesi'ne, 'Baba Oğul Çelebiler' sizi Kadıköy'de keyifli bir geziye davet ediyor. Tarihte Körler ülkesi Khalkedon ismiyle bilinen Kadıköy, tüm güzelliklerini İZ izleyicileriyle paylaşıyor.

Baba Oğul Çelebiler'in bir sonraki durağı ise Moda!

Moda semti, 19. yüzyılın sonlarında levantenlerin yoğun bir biçimde yerleşmelerine tanık olmuş. Semtin, Osmanlı Dönemi'nde özellikle İstanbul'da yaşayan İngilizlerin tamamına yakınını konuk ettiği biliniyor. Moda, 1900'lü yılların ortalarında ise sosyal açıdan şehrin merkezi yerlerinden biri haline gelmiştir.

Semtin bu köklü tarihini keşfe çıkan ikili, öncelikle Moda deyince akla ilk gelen isimlerden Barış Manço'nun izinde yol alıyor. 'Barış Manço Moda 81300 İstanbul' adresi, herhalde herkesin hafızasına kazınmıştır. Moda turundaki ilk durak, işte bu adres. Burası, Kadıköy Belediyesi tarafından bir müze haline getirilen Barış Manço'nun Moda'daki evi. Günlük hayatında kullandığı eşyalarından, sahne giysilerine, pasaportlarından fotoğraflarına, Barış Manço'ya dair her şey bu müzede sergileniyor. Barış Manço'nun dediği gibi “Sanatçılar asıl unutuldukları zaman ölürler.” Yeni kuşaklar için, Barış Manço'yu daha iyi tanıyabilmenin, eski kuşaklar için de Onu unutmadan yaşatabilmenin en iyi yolu buradan geçiyor.

Bir tarihi keşfederken, Moda sokaklarının huzur dolu atmosferinde keyifle yürüyüp, semtin seyri doyumsuz manzarasında çayınızı keyifle yudumlayabilmenin ayrıcalığını yaşayın. 'Baba Oğul Çelebiler' ile Kadıköy'den Moda'ya İZ'de.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.