Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
11. Bölüm
İstanbul'un Mandaları
Bölümü Satın Al
Bölümler

İz, İstanbul’un mandalarının izini sürüyor.

İz Peşinde kuşağının bu bölümünde mandacılık ekranlara geliyor.

Mandalar çift tırnaklı geviş getiren sığır ailesindendir. Asya ve Afrika mandaları olarak iki grup altında sınıflandırılırlar. Siyah renktedirler bazen “albino” olanlar görülebilmektedirler.

İlk çağlarda yabani mandalar “Arni” olarak adlandırılır. Bunlar Mezopotamya , Hindistan, Java Adaları, Orta Çin ve Orta Afrika’da bataklık bölgelerde yaşam sürmüşlerdir.

Türkiye’de mandacılık sulak alanların yakınında yapılıyor. Özellikle Trakya Bölgesi manda yetiştiriciliği için uygun bir alan sunuyor. Bugün İstanbul’da mandacılık birliğinin verilerine göre yaklaşık on bin manda bulunuyor. Manda üretiminin İstanbul’un civar köylerinde bu kadar yoğun olmasının sebebi ise ; manda sütünün, yoğurdunun, kaymağının burada çok fazla tüketilmesinden kaynaklanıyor.

Yapılan akademik bazlı çalışmalar, manda yetiştiriciliğinin hem kolay hem de verimli bir yetiştiricilik olduğunu gösteriyor. Özellikle manda sütünden üretilen kaymak ve yoğurt besin değeri açısından çok zengin. Ayrıca mandalar Mozarella peyniri ve düşük kolestrollü eti nedeniyle çok fazla rağbet görmektedir. Güney Anadolu Kırmızısı, Yerli Güney Sarısı, Yerli Kara, Boz Irk ve Anadolu Mandası bugün tescil edilmiş yerli ırklar.

Mandaların büyük gövdeleri, ürkütücü görünüşlerinin altında yatan ırk özelliklerini bu programda bulacaksınız. İz’de izleyin.. 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.