Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
41 Dakika
1. Bölüm
İpek Yolu Treni
Bölümü Satın Al
Bölümler

TRT'nin siyah-beyaz döneminde hepimizin hafızasına kazınmış ''İpek Yolu'' bu kez İZ ekranında, hem de trenle...

Antonina Turizm’in organize ettiği ''İpek Yolu'' treni, bu efsanevi yolculuk, Orta Asya'daki en önemli duraklarını içeriyor. Almatı, Buhara, Hiva, Semerkant, Şehr-i Sebz, Taşkent, Türkistan ve Astana... Sanat Tarihçi Atilla Tuna eşliğinde yapılan bu seyahatte UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan 7 yer gezildi.

İpek Yolu Treni belgeselinin ilk bölümünde Almatı, Taşkent ve Buhara kentleri ekrana gelecek.

Trenle yapılan bu seyahatte ilk durak Kazakistan'ın en büyük kenti ve eski başkenti Almatı... Merkez Camii, 28 Panfilovzey Parkı, Zenkov Katedrali, Savaş Anıtı, Glory Alley, geleneksel Kazak yaşamının izlerinin sunulduğu Ulusal Müze, Almaata'yı 1100 metre yükseklikten görebildiğimiz Kok Tobe Dağı ziyaret yerlerimizden bazıları.


Buhara'da gezimizde Ark Kale, Bele Havz Camii, Samanoğlu İsmail Türbesi, Çeşm-i Eyüp Türbesi, Char Minar Camii Kalan Küllüyesi, Emir Alim Han Medresesi, Kaş Medrese Külliyesi, Leb-i Havuz, Nadir Divan Bey Medresesi, Kökeldaş Medresesi ve Yahudi mahallesi ve Nasreddin Hoca heykeli Buhara'da ziyaret noktalarını oluşturdu.

İpek Yolu Treni, sanat tarihçi Atilla Tuna rehberliğinde 1001 gece masallarını aratmayan bir gezi sundu. Bu masal gibi yolculuğu İZ ekranlarında izleyeceksiniz.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.