Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
4. Bölüm
İnançtan Bir Mozaik
Bölümü Satın Al
Bölümler

Baba Oğul Çelebiler kuşağındaki kahramanlarımızın bu seferki durakları Fener - Balat - Ayvansaray. Her bir semtin kendi içlerinde ayrı ayrı bir değeri olsa da, birbirinden asla kopamayan bu üç mahalleyi gezmeye hazır mısınız?

İstanbul'u karış karış dolaşan, adım atılmadık yer bırakmıyan gezginlerimiz Rum Patrikhanesi'ndeki ayinle başlayan yolculuklarına, 1861'den beri eğitim veren Fener Rum Lisesi'ni dolaşarak devam ediyor.
Balat’taki meşhur Arnavut Köftecisi’nde karınlarını doyurup, yolda karşılaştıkları nefis el yapımı limonata ile susuzluklarını gideren gezginler, yolculuklarına yazar ve rehber Ahmet Faik Özbilge ile tarihi surları, Anames zindanlarını ve Ayvansaray pazarını dolaşarak pekiştiriyor.

El sanatlarına yatkın olan küçük seyyah Can ise "Camhane"de atölye çalışmasına katılarak hünerlerini icra ediyor.

Ahmet Faik Özbilge Kimdir?
Ahmet Faik Özbilge, 1965’de İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesini bitirdikden sonra, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 1987’de Turizm Bakanlığı’ndan kokart alarak Fransızca ve İngilizce rehberlik yapmaya başladı. 90’ların sonunda “BlokArt” isimli yeraltı dergisinde editör ve yazarlık yaptı. Çeşitli dergilerde gezi yazıları yayınlandı. Televizyon ve radyoda programlar yaptı. Uzun süren araştırmalar sonucu yazdığı “Fener Balat Ayvansaray” adlı kitabı E Yayınları'ndan çıktı.
Halen yurtiçi ve dışında rehberliğe devam etmekte, bazı İstanbul konulu belgesellere danışmanlık görevini yürütmekte ve gezi kitapları hazırlamaktadır.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.