Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
34. Bölüm
İlke Veral Coşkuner
Bölümü Satın Al
Bölümler

Bir fotoğraf karesinden hikaye yaratabilir misiniz? Deklanşörün sesiyle kendinizi fantastik bir dünyada bulabilir misiniz? Fotoğraf tutkunu Wilco Van Herpen, bu kez İzmirli fotoğrafçı İlke Veral Coşkuner'le birlikte dijital fotoğrafın izini sürüyor. Masalsı kareler İZ ekranına yansıyor.

Lise yıllarında gazete ve dergilerden kestiği karelerle kolaj çalışmaları yapan İlke Veral Coşkuner, 1991 yılından bu yana ürettiği fotoğraflarda da kolaj tekniğinden yola çıkmış. Gelişen teknolojiyle birlikte photoshop dünyasının inceliklerini öğrenen fotoğrafçı, ilk zamanlarda kolaj, üst üste çekim, boyama gibi çeşitli biçimsel denemeler kullanarak süslediği fotoğraflarını, dijital ortamdaki üretimleriyle daha da zenginleştirmiş. Fotoğraf tabanlı görüntülerini, bir çeşit diyalog, bir dil ve anlatım aracı olarak gösteren fotoğrafçı, 'Anahtar', 'Anafor', 'Duvar', 'Sanki', 'Devranda Deveran' gibi projeleriyle yurtiçi ve yurtdışında farklı sergilere katılarak, çalışmaları farklı ödüllere layık görülmüş.

Amerikalı dijital görüntü sanatçısı ve fotoğrafçı Maggie Taylor'ın çalışmalarından esinlenen İlke Veral Coşkuner, çektiği hiçbir kareyi harcamamaktan yana. Günü geldiğinde bir kolaj çalışmasıyla her birini değerlendirip farklı karelerden fantastik bir dünya yaratmanın peşinde. Bazen çektiği bir manzara karesinin üzerine işlediği, bazense yıllar öncesine ait siyah beyaz bir kareden yola çıktığı fotoğraflarla kendi masalsı dünyasını yaratan bir fotoğrafçı o.

Bu kareleri yaratmak için Kızlar Ağası Hanı'ndan Sasalı Kuş Cenneti'ne, İzmir'in farklı mekanlarında bir keşif yolculuğuna çıkan Wilco Van Herpen ve İlke Veral Coşkuner'in masal dünyasına siz de ortak olun. İZ'de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.