Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
46. Bölüm
İki Tekerle Anabasis Yolu
Bölümü Satın Al
Bölümler

Doğaya dönmenin vakti geldi. Bu defa ihtiyacınız olan tek şey bir bisiklet. İsmail Şahinbaş ve oğlu Deniz soluğu Trabzon'un yaylalarında alıyor. Maçka'dan başlayan Anabasis Yolu bisiklet parkurunda, keyifli bir yolculuk onları bekliyor.

Bisiklet, sadece kas gücünü kullanarak yol alırken, çevrenizdeki manzaraları, çiçekleri, temiz havayı ve kuş cıvıltılarını hissedebileceğiniz en güzel ulaşım aracı. Sırt Çantası'yla adım adım Anadolu'nun güzelliklerini seyretmeye alışkın olan doğa dostu İsmail Şahinbaş içinse, onu doğaya kavuşturacak harika bir araç. Ufak bir lastik patlaması için durduğunuzda, bir çeşme başında soluklandığınızda, veya yorucu bir yokuş sonrası dinlenmek için bir gölgede beklerken, Maçka'nın doğal güzellikleri, size daha önce görmeye alışmadığınız bir yeşilin benzersiz tonlarını sunacak.

Sümela Yolu, bölgenin ekoturizmini ortaya çıkarmak amacı ile planlanmış kırsal kalkınma hamlesinin bir ürünü. Bu proje Maçka Kaymakamlığı ve Sırtçantam Gezi Kültürü Dergisi'nin ortak bir çalışması. Bu yola paralel olarak tasarlanmış Anabasis Yolu Bisiklet Parkuru ise, bu güzel coğrafyanın kalbinde, bisikletin verdiği özgürlüğün tadını çıkartabileceğiniz mükemmel bir rota. İki teker sevdalılarının yolu, Maçka şehir merkezinden başlayarak, Meryemana Vadisi ve Galyan Vadisi'nin arasında yükselen yayla ve sırtlardan geçerek Trabzon il sınırlarını aşıyor ve Gümüşhane'nin Santa Harabeleri'yle ünlü köyü Dumanlı'da sona eriyor.

M.Ö 400 yılında Pers kralının ölümü üzerine iktidara sahip olmak isteyen iki prensin savaşını konu alan bu Anabasis'in hikâyesi, Xenophon’un Anabasisi veya On Binlerin Dönüşü diye Türkçe’ye de çevrilmiştir. Pers prensi Kyros, ağabeyi kral Artakserkses'e karşı Grek paralı askerlerini de içine alan bir orduyla Lidya'nın Sardes kentinden yola çıkar. Xenophon, bu sefere bir "savaş muhabiri" olarak katılmaktadır. Fırat üzerinde Kunaksa'da yapılan savaşta Kyros ve generalleri öldürülünce, yurtlarından 2400 kilometre uzakta, sarp ve düşman bir ülkede kalan gönüllüler, Ermenistan üzerinden Karadeniz'e ulaşmak için çok zahmetli bir yolculuğa koyulurlar. Bu yolculuğun sonunda Trabzon'a ulaşan On Binler, Karadeniz'i gördükleri ilk nokta olduğu düşünülen “Thecees Tepesi”ne ismini verirler. Burası, günümüzde parkur üzerinde yer alan İskobel düzlüğüdür.

İsmail Şahinbaş ve oğlu Deniz, Maçka Kaymakamı Alper Balcı'yla beraber çıktıkları bu günübirlik gezide, Trabzon'un doğal güzelliklerine şahit olurken, tadacakları yöresel mutfağın enerji veren yemekleriyle, bu yoğun fiziksel aktivitenin kolayca üstesinden gelecek. Masmavi bir gökyüzünün altında, yemyeşil Karadeniz yaylaları eşliğinde, Anabasis Yolu'nda iki tekerin macerası İz Tv ekranlarına yansıyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.