Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
10. Bölüm
Güzel Gözlerin Peşinde
Bölümü Satın Al
Bölümler

Eşek denilince ilk akla gelen güzel gözleridir. Biz de bu iki çift güzel gözün peşine düşerek izlerini sürmeye karar verdik. Rotamızı Kıbrıs olarak belirledik çünkü Kıbrıs’ın Dipkarpaz bölgesindeki eşekler çok ünlüler. Bu sevimli hayvanlarin Kıbrıs’ta bulunmalarının kökü 1878 yılına kadar uzanmakta.

Kıbrıs’ta koruma altına alınmış olan eşekler yazın ve kışın yaşamlarını Dipkarpaz bölgesinde geçiriyorlar. Çeşitli kurumların yapmış oldukları sayıma göre bölgedeki eşek sayısı 300 ile 3000 arasında değişiklik göstermekte. Eşeklerin ömürleri 25-35 yıl arasında..

Burada doğayla baş başa yaşayan bu hayvanları hala köylerinde besleyenler de mevcut.

Günümüzde eşeklerin nesilleri giderek azalmakta. Köylerde sadece yük taşımak için kullanılan bu hayvanların ne kadar değerli oldukları ve bir çok özelliği olduğu maalesef bilinmemekte.

Eşeklerin davranışları üzerine yapılan ciddi çalışmalar sonucunda, bu hayvanların oldukça zeki, dikkatli, arkadaş canlısı, öğrenmeye meraklı oldukları görülmektedir.

2006 yılında Fransa'da yapılan araştırmalara göre eşek sütünün protein bakımından en zengin ve anne sütüne en yakın süt olduğu kanıtlanmıştır. Eşeklerin sütünün kanser ve daha bir çok hastalığa faydası olduğu yapılan araştırmalarla belirtilmiştir.

Dipkarpaz bölgesinde yaşayan bu hayvanların yaşamlarını, Karpaz bölgesinin doğa ve tarihini izlemek üzere sizleri ekran başına davet ediyoruz. Güzel gözlerin peşinde İz’de kalın!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.