Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
3. Bölüm
Güneş Başkenti Freiburg
Bölümü Satın Al
Bölümler

Coşkun Aral, Avrupa Notları’nın 3. bölümünde Avrupa’nın Güneş Başkenti Freiburg’da.

Almanya’nın 200 bin nüfuslu bu şehir, enerjisini güneş, rüzgar ve biyogazla sağlarken, trafiğin olmadığı, çocukların caddelerde oynadığı ve bisikletin hüküm sürdüğü ekolojik bir kent haline gelmiş.

Dünyanın temiz enerji üreten ve bütün elektriğini güneş enerjisinden sağlayan ilk stadyumuna giden Coşkun Aral, ayrıca çevre dostu mimar Rolf Disch tarafından tasarlanan ve tükettiklerinden daha fazla enerji üreten evlerin bulunduğu güneş yerleşkesini ziyaret ediyor. Freiburg’un ilk güneş paneli fabrikası Solar Fabrik’te güneş paneli üretimlerini izleyen Aral, Avrupa’nın en büyük güneş enstitüsü olan Fraunhofer Enstitüsü’nde Dr. Hans- Martin Henning’den güneş enerjisinin kullanıldığı alanlar ile ilgili bilgi alıyor.

Eskiden bir çöplük alanıyken şimdi yenilenebilir enerji sistemleriyle adını duyuran Freiamt Kasabası ise temiz enerjinin her yerde mümkün olduğunu adeta bir kanıtı olarak gösteriliyor. 1975 yılında bölgeye açılmak istenen nükleer santrale karşı direnerek Avrupa’nın ilk başarılı çevre hareketini gerçekleştiren Freiburglular, güneş enerjisini merkeze alarak Dünya’ya nükleere karşı alternatifler sunuyorlar.

YORUMLAR
Buket Atlı - 21 Aralık Cuma
Dün akşam izleme imkanım oldu bu muhteşem bölümü. İşim gereği hem Almanlarla hem de yenilenebilir enerji ile ilgili çalışmama rağmen Freiburg&ීa gitme şansım olmamıştı. Coşkun Hocam sayesinde oradaymış kadar gezdim ve artık herkese başka bir yaşam mümkün diye anlatıp dururken gösterebileceğim bir örneğim var sayenizde. Sadece bir bölümde bile bana kattıkları için çok teşekkür ederim bütün İz TV Ekibine.. Şimdi en büyük hayalim Freiburg&ීu kendim de gidip görmek :))


Firat Sarp - 29 Eylül Pazar
Katı atık düzenli depolama alanına kurulmuş olan güneş panelleri çok akıllıca, programınızı bitirirken söylemiş olduğunuz söze katkı olması için ufak bir bilgilendirmede bulunmak istiyorum , 2008 yılında işletmeye alınmış olan İstanbul Çöp Gazından (LFG) Enerji Üretim Tesisleriyle şuanda 35 MWh enerji üretilmekte ve 200 bin konutun enerji ihtiyacı karşılanmakta ayrıca sağlanan karbon azaltımı her yıl 700bin aracın trafikte yaydığı emisyona karşılık gelmektedir.