Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
13. Bölüm
Günbatımı Avcısı
Bölümü Satın Al
Bölümler

Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce Adana ili, Karataş ilçesi sınırları içinde yer alan ve 1987 yılında “Yaban Hayatı Koruma ve Üretme sahası” ilan edilen Akyatan kumsalı yer yer genişliği 3-4 km, uzunluğu 22 km' yi bulan ve üzerinde 10-15 m yükseklikte kum tepecikleri olan Türkiye'nin en büyük kumullarına ev sahipliği yapıyor.

Bu kumullar dünyada nesli tehlike altında olan Yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia mydas) Akdeniz’deki en önemli yuvalama kumsallarından biri.Nil kaplumbağası(Trionyx Tringulus) ve Caretta caretta ‘da üremek için buraya geliyor.Ayrıca sazlık ve lagün gölünü üremek ve beslenmek için kullanan çok sayıda kuş türünün yanı sıra burada yayılış gösteren endemik bitki türlerini, sürüngen ve balık türlerini de unutmamak gerekir. Bu zengin ekosistem doğal olarak çakal tilki, kartal ve benzeri yırtıcılar için çekim alanı.Ancak burada yaşamını sürdüren bir yırtıcı daha var ki onu çok az tanıyoruz: Saz kedileri... Saz kedileri azalan sayılarıyla artık nesli tehlike altında olan bir tür. Son yıllarda yok olmamaları için başlatılan koruma ve bilimsel araştırma çalışmalarına hız verildi.

Az bilinenin peşine tutkuyla düşen Biyolog Rıfat Çığ bu kez de gece ve gündüz sazlığın bu gizemli kedilerinin peşinde iz süreken bir yandan Akyatan kumul ve lagün sazlıklarında sürüp giden benzersiz ekosistemin şifrelerini çözmeye çalışıyor.
 

GÜNLÜK
Saz Kedisi Hayatta Çünkü Saklanıyor

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.