Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
11. Bölüm
Fikret Özkaplan
Bölümü Satın Al
Bölümler

Ankara... Türkiye’nin kalbi, siyasetin merkezi... Bu şehirde her gün toplumsal muhalefetin bir eylemiyle karşılaşabilir, her gün ülkenin genelini etkileyen siyasi aktörlerin yoğun mesailerine şahit olabilirsiniz. 20 yıldır fotoğrafçılıkla uğraşan Fikret Özkaplan da fotoğraflarıyla Ankara’nın siyasi geçmişini belgeleyen bir sanatçı. Kızılay ve Tandoğan meydanlarında yaşanan mitingler, kutlamalar yıllar boyunca onun objektifine yansımış, mekanlar sosyal olaylarla birlikte fotoğraf karelerinde zenginleşmiş.

Wilco Van Herpen, daha önce birçok kez geldiği Ankara’yı bu kez Fikret Özkaplan’ın gözüyle keşfediyor. Şehrin simge mekanları Kızılay Keydanı, Yüksel Caddesi ve Sıhhiye, iki fotoğrafçının gözünden ekrana geliyor.

Özkaplan’ın önderliğinde miting meydanlarında başlayan Ankara turu, şehrin tarihinin ve doğasının fotoğraflanacağı duraklarda devam ediyor.

Ankara Kalesi, şehrin geçmişinin tanığı. Turistik bir çekim alanı olmasının dışında fotoğraf çekmeyi sevenlerin uğrak noktası olan kale, Ankara’yı tepeden görüp fotoğraflamak isteyenler için doğru konumda yer alıyor. Tarihi evler, dar sokaklar, renkli yüzler... Fakat Ankara, ziyaretçilerine daha fazlasını sunuyor.

İki fotoğrafçının son durağı, Eymir Gölü. Şehirden kısa bir kaçış fırsatı veren ve birçok farklı bitki ve hayvan türünün gözlemlenebildiği Eymir Gölü, renkli manzaralar eşliğinde objektife takılıyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.