Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
24. Bölüm
Emre Oktay
Bölümü Satın Al
Bölümler

Spor fotoğrafçılığı teknik, hız ve şartlar söz konusu olduğunda fotoğraf muhabirliğinden ayrılan bir meslek dalı. Türkiye'de en çok görüntülenen spor dalı ise hiç kuşkusuz futbol. Peki futbola bir de reklam panolarının ardına gizlenmiş fotoğraf emekçilerinin vizöründen bakmaya ne dersiniz?

Wilco Van Herpen, bu seferki fotoğraf yolculuğunda, Hürriyet Gazetesi spor servisinden, fotoğrafçı Emre Oktay'la buluşuyor. 12 yıllık yeşil saha tecrübesi olan Emre Oktay, Wilco'ya saha kenarından yedek kulübesine, sakatlanarak oyundan çıkan futbolculardan tribündeki taraftara, bir spor müsabakasının hikayesini fotoğraf karelerinde anlatmayı gösteriyor.

1977 yılında İstanbul'da doğan Emre Oktay, ailesindeki birçok gazeteci ve grafikerden etkilenerek, erken yaşta fotoğrafa ilgi duymuş. Fotoğraf muhabirliğine 1997'de Aydınlık Dergisi'nde başlamış. Kendisini foto muhabirliğine yönlendiren yazı işleri müdürü Feyza Perinçek sayesinde önce mesleğini seçmiş, sonra fotoğraf eğitimini 1999'da girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde almış. Üniversitedeki bitirme projesini hocası Kamil Fırat'ın danışmanlığında, futbolcuların oyun sırasında verdikleri duygusal dışavurumların tespiti üzerine yapmış. 2002 yılından bu yana Hürriyet Gazetesi Spor Servisi'nde çalışan Emre Oktay, 2012'de Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin Basın Fotoğrafları Yarışması'nda 'Yılın Spor Fotoğrafı Ödülü'nü, çekmiş olduğu tenisçi Serena Williams fotoğrafı ile kazanmış.

Wilco ve Emre Oktay, kazananın da kaybedenin de çekilen karelere yansıdığı bu hareketli fotoğraf yolculuğunun kapılarını aralıyor. Yeşil sahaların heyecanı vizöre yansıyor. İZ'de izleyin! 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.