Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
17. Bölüm
Derin Dondurucu: Kiruna
Bölümü Satın Al
Bölümler

Dondurucu soğuğun ortasında, buz gibi bir maceraya hazır mısınız? Serkan Ercan'ın İsveç Laponya'sındaki yolculuğu sürüyor.

İstikamet, İsveç'in kuzeyinde bulunan ve ülkenin en yeni kentlerinden biri olan Kiruna. Kuzey Kutup Dairesi'nin 145 kilometre kuzeyinde, ormanlık bir alana yayılan şehir, 2. Dünya Savaşı yıllarında Alman ordusuna büyük miktarlarda demir cevheri ihraç etmesiyle ünlü. Yıl boyunca 30 Mayıs-15 Temmuz arasında sürekli güneş ışığı gören Kiruna, aynı şekilde 13 Aralık-5 Ocak tarihleri arasında da tamamen karanlığa gömülüyor.

Karanlık ve uzun kutup gecelerini aydınlatan ise insanoğlunu yüzyıllardır büyüleyen, büyülerken de merakını cezbeden ve tarih boyunca çeşitli halkların efsanelerini süsleyen Kuzey Işıkları oluyor. Kutup bölgelerinde karanlık gökyüzünde genellikle florasan yeşil, nadiren de kırmızı, sarı ve mavi olarak görülen bu hareketli ışık hüzmelerine, literatürde 'aurora borealis' de deniliyor.

Kuzey ışıklarının izini Kiruna'da süren Serkan Ercan, bölgenin meşhur buz otelinde alıyor soluğu. Buzdan yapılan odalarında dondurucu fakat bir o kadar keyifli anlar yaşayan oyuncu, buzdan yapılan heykellerin seyrine dalıyor. Buzu kırarak balık tuttuktan sonra ise biraz dinlenmek için kendini saunada buluyor.

Rengarenk kuzey ışıkları altında buzdan heykellerin büyüsüne kapılmaya hazır olun. İZ'de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.