Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
16. Bölüm
Dağhan Baydur İle Boğaz'ın Sesi
Bölümü Satın Al
Bölümler

'İstanbul Yüzleri’ belgesel kuşağı izleyicilerini İstanbul Boğazı’nın en renkli mekanlarından Galatasaray Adası, Kuruçeşme ve Ortaköy sahillerinde müzik yolculuğuna davet ediyor. Müzisyen Dağhan Baydur ile Boğaz’ın sesleri eşliğinde, benzersiz bir yolculuk sizi bekliyor.

İstanbul’da müzik ve gece hayatının yaygınlık kazandığı yıllarda, dünyada hangi müzik türleri dinleniyordu? 1950’lerin Rock’n Roll efsanelerinin Türkiye’ye etkileri nasıl oldu? Boğaz’dan yükselen müzik seslerinin ilk tınıları, nereden yükseldi? Bugün, hem su sporları hem de gece eğlencesiyle adından söz ettiren Galatasaray Adası, Osmanlı döneminde ne olarak hizmet veriyordu? Galatasaray Spor Kulübü, adayı hangi amaçla satın aldı? Belgeselde tüm bu sorular ve daha fazlası yanıt buluyor. ‘Dağhan Baydur ile Boğaz’ın Sesi’ müziğin renklerini, Boğaz’ın ahengini İZ ekranına taşıyor.


Dağhan Baydur Hakkında:

Dağhan Baydur 1949 yılında İstanbul'da doğdu. Müzikle ilk ciddi ilgisi beş yaşında aldığı piyano dersleri ve ailesi ile hafta sonları devam ettiği İstanbul Şehir Orkestrasının (Bugünkü IDSO) Taksim bahçesindeki konserleriyle başladı. İlk, orta ve lise öğrenimini yaptığı Galatasaray Lisesinde, 1962'de kurduğu grup The Young Beatles ile konserler verdi.

Üniversitede ekonomi okurken bir yandan da profesyonel olarak müzikle ilgili değişik konularda çalıştı: Türkiye'nin ilk diskoteği Club 33'te DJ ve yöneticilik yaptı. Engin Cezzar ve Gülriz Sururi'nin sahneye koyduğu Hair müzikalinde oyuncu ve müzisyen olarak yer aldı. Selçuk Başar'ın ünlü Gelişim Orkestrası ve Haramiler ile konserler Verdi. 1978'de bestelediği ilk şarkı olan "Sevince" 900 eserin yarıştığı Türkiye Eurovision Birinciliğini kazandı. 1979’da Londra’da Müzikotek’I kurarak reklam ve film ağırlıklı müzik çalışmaları yaptı. 1986'da Türkiye'nin ilk ‘müzik yayım şirketi' Muzikotek İstanbul'u kurdu. Muzikotek, Türk bestecilerinin haklarını koruma çalışmaları ve özgün müzik üretiminin yanı sıra, aralarında dünya müziklerinin yaklaşık %40'ını temsil eden EMI Music Publishing'in olduğu bir çok müzik yayım şirketinin temsilciliğini yapmaktadır. Muzikotek tüm televizyon kanallarındaki reklam, film, program, jenerik vb.'de kullanılan müziklerin büyük bölümünü sağlamaktadır.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.