Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
4. Bölüm
Dadaşların Mirası
Bölümü Satın Al
Bölümler

Hem balet, hem koreograf olarak 30 yıldır dünya sahnelerinde olan Tan Sağtürk, figürlerin, hikayelerin, destanların izini sürmeye devam ediyor. İstikamet bu kez Erzurum!

Kuzeydoğu Anadolu’da asırlardır oynanan barlar Tan Sağtürk’ün yeni hedefi! Bugün gerek figürleri, gerek giysileri, gerek ezgileri ile bir kültürü yaşatan barlar dadaşların geleceğe mirası… Seyri doyumsuz, öğrenmesi ve icrası ise zor olan oyunlarda bakalım ünlü baletin gözlemleri neler olacak?

Erzurum’un yöresel kahvaltısı ile başlayan gezi, köy manzaraları ile devam ediyor. Davul ve zurna sesinin ardından asalet ve estetiğin temsili barlar başlıyor. Aynı kızı seven iki delikanlının mücadelesi olarak değerlendirilen Hançer barı ve kızların bir güvercin zarefetiyle oynadığı Çiftbeyaz Güvercin barı büyülüyor.

1950’li yıllardan günümüze çalışmalar yapan Erzurum Halk Oyunları ve Halk Türküleri Turizm Derneği ise Baş Bar ve Tamzara ile konuk oluyor ekrana. Aziziye tabyasında sergilenen oyunlar ile barın coşkusu, sevinci, hüznü daha çok hissediliyor. Barlarda anlatılan yiğitlik, mertlik, kahramanlık burada en somut haliyle sahneleniyor.

YORUMLAR
Mustafa Yeşilyurt - 19 Ekim Cuma
Bu programı seyrettikten sonra dedim ki, İyiki Erzurumlu&ීyum. Tan Sağtürk&ීle Anadolu Dansı program kuşağının mutlaka atlamaması gereken bir konuydu. Teşekkürler Sayın Tan SAĞTÜRK