Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
7. Bölüm
Bozkırdaki Gözcü: Akbaş
Bölümü Satın Al
Bölümler

İnsanın varoluş ve yaşayışına dair her şey kültür kavramının içine girer. Kültür tarihi de insanın yaşamla mücadelesinin tarihidir. İnsanoğlu yaşamla mücadele ederken hayvanlardan yararlanarak bir çok ihtiyacını gidermiştir. Kimi hayvanlar da toplumlar için vazgeçilmez bir simge olmuştur. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de toplumun vazgeçemediği hayvanlar vardır. Bunların en başında atlar ve köpekler gelir.

Türk toplumu geçmişten bugüne dek geçimini hayvancılıkla sağlayan bir toplumdu. Köpek ve köpek yetiştiriciliğinin kültürümüzde çok önemli bir yeri vardır. Bu yüzdendir ki sürülerin üzerinden gözünü ayırmayan, onları koruyan, kollayan, gözetleyen çoban köpekleri hayvancılıkla uğraşan bir çok insanın vazgeçilmezidir.

Türk çoban köpekleri ırkından olan Akbaş köpekleri de yüzyıllardır sürülerde koruma ve gözcü olarak yerini almıştır. Akbaşları diğer ırklardan ayıran en belirgin özelliği beyaz olan rengidir. Yetiştiği iklime göre kısa veya uzun tüylüolabilir. Ülkemizde en çok bulunduğu bölge Eskişehir, Sivrihisar, Emirdağ’dır.

Akbaş çoban köpeklerinin izini bu programda sürüyoruz..
 

YORUMLAR
Murat Öztürk - 16 Temmuz Çarşamba
izleyemedim programı tekrarı veya izleyebileceğim bir başka yol yok mu?