Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
25 Dakika
34. Bölüm
Bolu'da Bahar
Bölümü Satın Al
Bölümler

Doğaya en çok yakışan mevsim, bahar. Baharın gelişiyle tabiat ana canlanıyor, yeşeriyor, hayat buluyor. Her sene devam eden bu yaşam döngüsü, insanoğluna da ilham vermiş. Doğanın bahar bayramı, insanoğlunun Nevruz Bayramı olmuş.

Güneşin yüzünü göstermesiyle İsmail Şahinbaş soluğu Bolu’nun Seben ilçesinde alıyor, daha önce birçok kez geldiği bölgeyi bu sefer farklı bir gözle keşfediyor.

Bolu’nun Seben ilçesinde bulunan Alpagut Köyü’nde yüzyıllardır Nevruz Bayramı büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Farklı kültürlerde farklı anlamlar bulan Nevruz, baharın gelişini, Nevruz ateşi ise kötülüklerden arınmayı temsil ediyor.

İsmail Şahinbaş’ın ilk durağı Alpagut Köyü’nün kuzeyinde bulunan Nevruz Tepesi. Bu tepede her sene 21 Mart'ta Nevruz ateşi yakılıyor ve bu ateşle birlikte köyde kutlamalar başlıyor. Türkiye’de adı Nevruz olan tek tepe, burada bulunuyor. Köyden 3 saatlik bir yürüyüşle tepeye ulaşmak mümkün. Alpagut Köyü’nde yapılacak Nevruz kutlamaları öncesi sırt çantalı rehberimiz İsmail Şahinbaş köyde Nevruz geleneklerini öğrenme telaşında.Yumurta toplamak ve yumurtaları soğan kabuğuyla renklendirmek Nevruz Bayramı’nın olmazsa olmazı.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.