Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
6. Bölüm
Birliğin Krizle İmtihanı: İspanya
Bölümü Satın Al
Bölümler

Coşkun Aral’la Avrupa Notları bu bölümde, Avrupa Birliği’ni tehdit eden en büyük sorunlardan birini ele alıyor: ekonomik kriz ve beraberinde getirdiği işsizlik.

İspanya'da işsizlik oranı 2012’nin ikinci çeyreğinde yüzde 24.6 ile rekor düzeye ulaştı. 1970'lerin ortalarından beri görülen en yüksek işsizlik oranı yaşanıyor ve genç nüfusun yarısından fazlası işsizlikle mücadele ediyor fakat Barselona’daki gençler aralarında kurdukları oluşumlarla bir şekilde bu ekonomik kriz sırasında ayakta durmaya çalışıyorlar.

Bunlardan biri, Mescladis. Yeni iş alanları yaratmak ve sosyal dayanışma amacıyla bir araya gelmiş gençlere yemek kursları veriliyor. Bu sayede birçok genç iş sahibi olmuş ve kurum’da 2007 yılında işsizliğe karşı en iyi yaratıcı çözüm ödülünü almış.

Diogenes adlı bir başka kurumda ise gençler yemek, müzik, el sanatları, geri dönüşüm gibi konularda çalışarak eğlenceli yollarla işsizliğe karşı çözümler üretiyorlar.

Ekonomik kriz için üretilen şüphesiz en ilginç çözümlerden biri ise Barselona’nın 170 km uzağındaki küçük bir kasaba olan Rasquera’nın belediye başkanından gelmiş. Geçtiğimiz aylarda ülkenin gündemini oldukça meşgul eden bu öneri ise kasabanın bir milyon avroyu geçen borçlarını marihuana yetiştirip satarak karşılamak olmuş.

İşsizliğe karşı yaratılan bu çözümlerin yanı sıra, 3 milyon kişinin katıldığı 11 Eylül Katalan Bağımsızlık Günü’ne katılan Coşkun Aral ve ekibi, 300 yıldır bağımsızlık bekleyen Katalanlar’ın yürüyüş ve gösterilerini izledi. İspanya’nın en zengin şehirlerinden biri olan Barselona’yı da içine alan Katalunya Bölgesi’nin ekonomik krizden kurtulabilmek için bağımsız bir Avrupa Birliği ülkesi olması gerektiğini savunan Ulusal Katalan Birliği ile görüştü.

Barselona Üniversitesi Ekonomi Profesörü Arcadi Oliveres’le de görüşen Coşkun Aral, Avrupa Birliği’nin son birkaç yıldır hızla büyüyen sorunu ekonomik krizin nedenlerini ve yol açtıklarını inceliyor.

YORUMLAR
Şükriye Süpürgeci - 23 Şubat Cumartesi
muhteşem.. her konu başlığı bir harika iz tv. yi kutlarım..