Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
5. Bölüm
Birecikli Çirkin Kral
Bölümü Satın Al
Bölümler

Anadolu, kanatlı uygarlıkların ev sahibi...

Bugün Anadolu’nun bir parçası olan kuş türlerinden bazıları tehlike altında. Yıllardır bu coğrafyada yaşam savaşı veren kelaynaklar, bu türlerden sadece biri. Dünyada yalnızca Fas’ta ve Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yaşayan kelaynakların nesli yanlış tarım politikaları sonucunda kurutulan sulak alanlar ve böcek öldürmek için kullanılan kimyasal ilaçlar yüzünden bugün tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Birecik’te kurulan Kelaynak Üretim Çiftliği, neslin devamlılığını sağlamak için bu kuş türüne güvenli ve doğal bir ortam sunuyor. Çiftlikte açık alanda tutulan kelaynaklar istedikleri zaman beslenmek için yakın yerlerdeki tarlalara gidebiliyorlar. Ayaklarına takılan halkalar aracılığıyla tanınan kelaynakların çiftlikteki bugünkü sayısı ise sadece 126.

Doğa Derneği’nin kelaynakların soyunun tükenmemesi için yaptığı faaliyetler de önem taşıyor. Dernek tarafından her gün gözlenen kelaynakların üreme dönemleri ve davranışları sürekli kayıt altında tutuluyor. Böylece bilimsel veriler elde etmek mümkün oluyor. Fırat Nehri’nin taşıdığı bereket bölgenin doğal yapısını zenginleştirmiş. Bölgede kelaynağın dışında birçok farklı kuş türünü gözlemlemek mümkün. Kuş gözlemcileri için bölge adeta bir cennet konumunda. Birecik Doğa Kültür ve Yaşam Derneği üyeleri Birecik doğasını karış karış gezerek değişik türleri gözlemliyorlar.

Kelaynakların doğal bir değer olduğunun bilincinde olan Birecik halkı ise bugün kelaynakların en büyük koruyucusu. Doğanın dengesine saygı duyarak yaşayan yöre halkı için kelaynak önemli bir kültürel detay. Hazırladıkları tiyatro oyunları, turistik eşya haline getirdikleri kelaynak süslemeleriyle doğanın onlara armağanı bu kuş türünü yaşatma çabasındalar.

Kelaynak kuşlarının tür özelliklerini, neslin bugünkü durumunu, Şanlıurfa- Birecik halkının hayatındaki yerini merak ediyorsanız, Anadolu’nun Kanatları'nı takip edin.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.