Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
40 Dakika
4. Bölüm
Baba Dağı: Zirvedeki Tehdit
Bölümü Satın Al
Bölümler

Kısa bir mola! Sinema, tiyatro perdeleri kapanıyor, sahneden Uğur Polat iniyor! Usta oyuncu Uğur Polat, Türkiye’nin 9 sıcak noktasından biri olan Baba Dağı’na bir sırt çantasıyla yol alıyor!

 

Küçük zıpzıp perisi, Anadolu Yırtık Pırtığı..Bu isimleri daha önce hiç duydunuz mu? Onlar Kelebekler Vadisi’nin ev sahiplerinden sadece birkaçı. Türkiye’nin 9 sıcak noktasından biri Babadağ’da kanat çırpan endemik kelebekler!

 

Ölüdeniz’e kucak açmış bir dağ düşünün! Adı ile efsanelere konu olmuş Baba Dağı! Kabak Koyu ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçisi olan Likya yolu.. Uğur Polat, Ölüdeniz’e bir de helikopterden bakıyor! Peki gördüğümüz tablo nasıl? Doğada her şey yolunda mı?

 

Uğur Polat, Ankara Üniversitesi’nden Tuğrul Körüklü ile Heybetli Baba Dağı’na tırmanıyor! Sedi ağaçlarıyla çizilmiş bir rotada ilerliyoruz! Çakal nergisleri, pembe papatyalar sizi bekliyor!

Baba Dağı yangın gözetleme kulesinde 2000 metre yüksekteyiz ! Uçmak ya da uçmamak size kalmış!

 

İZ, Uğur Polat’la Baba Dağın’da!

 

Güneşe ve bulutlara yakın!

YORUMLAR
Levent Yaman - 16 Aralık Cuma
işte izlemeye doyamadığım sıcak noktalar.hiç gitmesekde bu eşsiz güzelliklerin ülkemizde varolması çok sevindirici güzel bi his,ama varoluş mücadeleleri ve yok olma tehlikesinin her geçen gün ağırlaşması bi okadarda üzücü.


Okyay Tirli - 01 Haziran Pazar
UZLAŞARAK DOĞAMIZI KORUYALIM TURİZMDE KAZANSIN DOĞADA YAŞAYAN CANLILARDA Fethiye sivil toplum kurumları birleşenleri olarak hedefimiz Fethiye turizminin doğayı koruyarak sürdürebilir olmasını sağlamaktır. Babadağ’da son durum Fethiye Ticaret Odamız Babadağı tümünü 29 yıllığına kiralıyor üç pist zaten var 1700 Güney pisti,1800,kuzey pisti,1900 zirve pisti. Ticaret Odası 1200 metrede bir pist projesi yapıp GEKA ya sunuyor ve proje kabul ediliyor. Proje var para var ama yol yok. Görevi Fethiye ormanlarının korunması, geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması olan Fethiye orman işletme müdürlüğü Ticaret odası ve GEKA ya 20 yıl önce yapılmış projelerde orada bir orman yolu var siz parayı verin biz yolu açalım diyor. Dünya mirasımız olan Babadağ’ın ekosistemini ve kesilmesi yasak olan ağaç Katliamı başlıyor. www dünya Babadağ Türkiye&ීde bitki türlerinin nadir yetiştirdiği 9 doku sıcak noktasıdır. Bölgede başta yetişen Ters Lale türü olmak yüzlerce endemik bitki türünün bilinçsiz bir şekilde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade ediliyor. Olayı basından duyan sivil toplum kurumları Fethiye Ticaret odasının önüne giderek Ticaret Odası doğa katliamlara öncülük etmesin basın açıklaması yapıyorlar. Fethiye Sivil toplum örgütleri birleşenleri randevu alarak Fethiye Ticaret odası meclis ve yönetim kurulu başkanı ile görüşmeler yapıyor. Fethiye Sivil toplum örgütleri birleşenleri Fethiye orman işletmesi müdüründen randevu talep ediyor randevu talebini önemsemeyen müdür mazeret üreterek randevu vermiyor. Sivil toplum örgütleri birleşenleri Muğla Orman Bölge Müdüründen randevu talep ediyor ve bölge müdürü yardımcısı ile verimli toplantı gerçekleşiyor. TESPİTLERİMİZ Babadağı kullanım hakkını 29 yıllığına kiralayan Ticaret Odası ve GEKA süreci iyi yönetememiştir. Doğa tahribatına öncülük etmiştir. 1 – Babadağ denize yakınlığı özelliği dolaysıyla dünyada korunması geren dünya mirasımızdır. 2 – Babadağ’da 750 bitki türü vardır. Bunların 59 sadece Babadağ’da yaşamaktadır. 750 bitkiden 42 si soyu tehdit altındadır. Babadağ ekosistemi içinde barındıran ender dağlardan biridir. 3 – Orman Müdürü basına verdiği demeçte 20 ağacın kesildiğini söylüyor. Vatandaşların çekilen fotoğraf karelerine bakıldığında sadece bir karede 20 ağacın olduğunu düşünürsek orman müdürünün söylemleri ile çekişmektedir. 4 – Fethiye Orman müdürü 20 yıl önce yapılan Amenajman planlarında koza ağaç mahallesine yol planlarda var diyor. Çelişki 20 yıl önce Faralya yolu bile yoktu şimdi ise koz ağaç yolu dahil asfalt yol var. 5 – Orman müdürü baba dağ’da 15-20 ağaç kestik ama üç yüz bin fidan diktik diyor. Fethiye genelinde ne kadar ağaç kesildiğini söylemiyor. Uluslar arası FSC kurumuna Babadağ ormanlarını koruyacağım diyeceksin. Ardından ormanları katledip ben çevreci orman müdürüyüm diyeceksin. 6 – Yol erozyon yaratacaktır