Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
21. Bölüm
Arı'nın Hazinesi
Bölümü Satın Al
Bölümler

Wilco Van Herpen'in yolu bu kez çalışkan arının hazinesini, sıvı altının izini sürmek üzere Kars'a düşüyor. Kars, rengarenk çiçeklerle donattığı yüksek rakımlı yaylalarıyla, arılara en güzel nektarı vermeye hazır. Türkiye'nin dört bir yanından buraya gelen arıcılar, emeklerinin kovanlara dolmasını bekliyor.

Anadolu'da bal üretimi ilk çağlara kadar uzanıyor. Eski zamanlarda kütük ve sazdan üretilen kovanlar, arıcılar tarafından kullanılmış. Türkiye, birbirinden farklı doğal ve fiziki özelliklere sahip, özel bir coğrafya. Farklı ay ve mevsimlerde, farklı yükseltilerde açan çiçekler arıların çalışma alanını oluşturuyor. Türkiye'de 50.000'in üzerinde arıcı var ve bunların 35.000'i gezgin arıcılardan oluşuyor. Arıların ve arıcıların bal peşindeki yolculuğu Eylül'de başlıyor ve Kasım ayına kadar sürüyor. Doğu Anadolu bölgesi ise ortalama 1500 metre olan rakımıyla zengin yayla çiçeklerine ev sahipliği yapıyor. Bu dağlık bölgenin tarıma elverişsiz olması, arıcılara ekolojik bal üretimi için eşşiz bir ortam sunuyor.

Wilco'nun Kars'taki peynir ve bal dükkanlarında başlayan yolculuğu, kovanlara ve arıcıların barakalarına kadar uzanıyor. Azeri mutfağından balla yapılan tatlı tarifiyle lezzetlenen gezi, kuzeyli aşçımızın seyyar mutfağında son buluyor.
 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.