Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
8. Bölüm
Ankara İnatçısı
Bölümü Satın Al
Bölümler

Orta Anadolu’da yaşayan tiftiğiyle tüm dünyaya nam salmış nesli tehlike altında olan Ankara Keçisi’nin izini bu programda sürüyoruz.

Ankara Keçileri 13.Yüzyılda Osmanoğulları’nın babası Süleyman Şah tarafından, Orta Asya’dan göç ederken getirilmiştir. Adından dolayı Türkiye'nin ve Ankara'nın bilinirliğini dünyaya yaymıştır. Evcil keçi ırklarından birisidir. Diğer adıyla tiftik keçisi de denir, yaklaşık 35-40 kg ağırlığındadır. Ankara Keçisi, öncelikle tiftik verimi için yetiştirilir. Bunun yanında eti, sütü ve derisinden de yararlanılır. Bir hayvandan 2-3 kg, tekelerden ise 6 kg'a kadar tiftik alınır.

Tiftik pahalı bir ham maddedir.Bugün tekstil piyasasında tiftiğin çok fazla kullanılıyor olmaması ve rağbet görmemesi sebebiyle bir çok yetiştirici bu hayvanları yetiştirmekten vazgeçmiştir. Yetiştiricilerin ekonomik sebeple vazgeçmeleri Ankara keçilerinin neslini tehlikeye sokmuştur. Ankara Keçi’lerinin nesilleri tükenmesin diye bugün Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir çok çalışma yapılmakta.

Ankara’nın farklı köylerinde yetiştirilen, koruma altında olan bu hayvanlarla ilgili yapılan çalışmaların izini bu programda sürebilirsiniz.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.