Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
4. Bölüm
Anka Kuşu Beyrut
Bölümü Satın Al
Bölümler

Yiğit ve Eren’in yolculuk tutkusu, yeni maceralarında onları Orta-Doğu’nun “karlar ülkesi” (*) Beyrut’a götürüyor. Bu kez genç seyyahlar Beyrut’un nabzını gece yokladıktan sonra ertesi sabah erken saatte şehir meydanına inip turist bulmayı umarken silahlı kuvvetlerle karşılaşıyorlar.

Ardından Lübnan dağlarının eteklerine çıkıyorlar. Yol üzerinde köpek vadisini görüp adının nereden geldiğini not ediyorlar. Ve bilimkurgu türünün usta yönetmenlerinin kurdurduğu setleri aratmayan Jeita mağaralarına giriyorlar. Tarih öncesi dönemlerden kalan bu mağaralar, gezginlerin nefesini kesiyor!

Jeita’dan inip Harissa’ya çıkan Yiğit-Eren, bu kez Beyrut’u 15 tonluk Meryem Ana heykelinin kanatları altında 650 metreden izliyor. Hemen ardından dünya üzerinde bilinen ilk sesli alfabenin tarihini öğrenmek için Byblos’a gidip Fenikeliler’le birlikte 7000 yıl geriye ışınlanıyorlar.

“Bu kadar gittikten sonra geri dönmeyelim bari” diyen seyyahlar daha sonra Baalbeck’teki 9000 yıllık tapınakları görmek üzere yola koyuluyorlar. Günümüze kadar en iyi korunmuş tapınak Bacchus, karşılarına çıkınca şaşkınlıklarını gizleyemeyip “Vay canına!” diyorlar. Hayretler içinde tapınaktan ayrılıp Ksara Mağarası'ndaki şarap mahzenlerine de iniyorlar.

Bizimkiler Beyrut’a gelmişken buldukları her fırsatta humuslu mezeleri tatmadan günü kapamıyorlar. Özenle hazırlanmış isli patlıcan salatasından, Lübnan usulü semizotlu fattuşa, peyniri bol sigara böreğinden ev yapımı yoğurduna ve yemekle birlikte gelen elmalı-mentollü nargileden içip Beyrut’un lezzet sırlarını öğrenirken dansözlü taverna keyfini ihmal etmiyorlar.

 (*) Beyrut, Arapçada ‘karlar ülkesi’ anlamına geliyor. Ortadoğuda kar yağan tek ülke. Kışın kayak yapmak mümkün…

YORUMLAR
Atilla Oran - 04 Temmuz Çarşamba
SÜRÜKLEYİCİ BİR GEZİ PROGRAMI.. ÖZELLİKLE YİĞİT SEMPATİK, İÇTEN VE DOĞAL KİŞİLİĞİ İLE GÜZEL BİR SUNUM VERİYOR, GEZİ PROGRAMLARINA GENÇ PENCERESİNDEN FAKAT ÖLÇÜLÜ VE MÜTEVAZİ BİR BAKIŞ AÇISI KATIYOR.. TEBRİKLER.. UMUDUMUZ GENÇLERDE..