Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
40 Dakika
7. Bölüm
Amanoslar: "Güneyin Yaban Yüzü"
Bölümü Satın Al
Bölümler

Henüz hiç ayak basılmamış, gidip görülmemiş bir coğrafya tahayyül edin!

Burası Amanos Dağları! Güneyin Yaban Yüzü!

Usta oyuncu Güven Kıraç, sahnedeki teri soğumadan, Kahramanmaraş’tan Hatay’ın Akdeniz kıyılarına doğru yaklaşık 180 km. boyunca uzanan Amanos Dağları’nda zorlu bir keşfe çıkıyor..

Bütünlüğü bozulmamış ormanları, farklı yaşam alanları, jeolojik yapısı, yaban hayatı açısından saklı cennet İZ ekranlarında!

Dünya buzul çağına girdiğinde, kuzeydeki bitki örtüsü güneye, sıcak bölgelere doğru indi ve buzul çağının sona ermesiyle iklimin ve arazi yapısının uygun olduğu alanlarda kısıtlı da olsa yaşamaya devam etti. Amanos Dağları, Akdeniz kıyılarında bu şekilde oluşmuş olan Karadeniz bitki örtüsünün görülebileceği tek yer!

Saçlı Meşe, Kısa Mahmut, Geyik Böceği.. Daha önce bu isimleri hiç işittiniz mi? Amanosların endemik bitki ve hayvanları için keşif zamanı!

Güven Kıraç, Amanoslar Çevre Derneği’nden Nazım Sönmez, Hatay Dergisi’nden Vasi Köse ile Küllü Yaylası,mozaik cenneti Arkeoloji Müzesi’ni geziyor! Belen Geçidinde, kuş gözlemine katılıyor!

Türkiye’nin en bakir coğrafyasını İZ’de izleyin!

YORUMLAR
Murat Özyavuz - 24 Mart Cumartesi
iz tv nin sanatçı kardeşlerimize sosyal ve kültürel yönlerini de görmemizi sagladıkları ve onlara bu fırsatları verdikleri için çok teşekkürler Kıvanç abi takipteyiz emegine yüregine saglık arka tarafta bizim göremedigimiz kameraman ışıkçı vs sizlerede çok teşekkürler.