Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
45 Dakika
2. Bölüm
Akıllı Kutu
Bölümü Satın Al
Bölümler

Sadece sesini duyduğumuz radyodan sonra görüntüsünü izleyebileceğimiz televizyonun Türk izleyicisinin hayatına girişi 1952 yılında İTÜ Elektrik - Elektronik Fakültesi sayesinde oldu. İTÜ TV Mustafa Santur’un girişimiyle 1952 yılında üniversite TV’si olarak Taşkışla stüdyolarında yayına başlamıştı. İTÜ TV İstanbul’un Beyoğlu semtinin belirli bölgelerine yerleştirilen vericilerle yayın yaparak Türkiye’de 9 Temmuz 1952 yılında bir ilke imza atarak tarihe geçmişti. O günlerde herkesin evinde TV olmadığından İstiklal caddesindeki büyük mağazaların vitrinlerine TV’ler yerleştirilmiş ve halk ilk defa TV izlemenin heyecanıyla mağazaların önlerini doldurmuştu.

1952 yılında sihirli kutuyla tanışan Türk halkı bugün yüzlerce tv kanalı üzerinden hem Türkiye’yi hem de dünya televizyonlarını takip edebiliyor.

1990 yılında ilk özel kanal Magic Box – Star 1’in kurulmasını diğer özel kanallar takip ettiler. Özel kanalların kurulmalarıyla televizyonlarımızda görsel çeşitlilik oluştu. Haberler, diziler, müzik-eğlence programları, yarışmalar, spor programları her kanalda farklı şekilde izleyiciye sunuldu.

Bir zamanlar herkesin evinde zor bulunan TV bugün artık giderek değişen teknolojiyle beraber cep telefonlarımıza kadar girdi. Eskiden sadece evimizde izleyebildiğimiz televizyonu ofisimizde bilgisayar başında, yolculuğumuz sırasında, otobüsten, uçak içinden cep telefonumuzdan artık kolaylıkla izleyebiliyoruz. Hatta sinema görüntüsü kalitesinde HD ve 3D yayınlar evimize kadar girmiş durumda.

Beyaz Cam’ın bu bölümünde; Türkiye’de özel kanalların kurulmasıyla beraber değişen ekranlarımızın, televizyondaki teknolojik yeniliklerin izi sürülüyor.

TRT’de büyük özverilerle yayın yapanlar, bugün başarılı yayınlarını özel kanallarda devam ettiriyorlar. Mehmet Ali Birand, Ali Kırca, Faruk Bayhan, Ekrem Çatay, Coşkun Aral, Levent Kırca, Jeffi Medina gibi televizyonun duayenleri Beyaz Cam’ın dününü ve bugününü anlatıyorlar.

Sihirli kutudan akıllı kutuya dönen televizyonun öyküsü işin uzmanları ve yıllardır Türk televizyonlarındaki başarılı çalışmalarını yürüten kişiler tarafından ekranımıza yansıyor. İz’de izleyin.

ÖNERİRİZ
YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.