Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
35. Bölüm
Afife Batur ile Vedad Tek'in İzinde
Bölümü Satın Al
Bölümler

İstanbul'un Yüzleri, şehre dair sözler fısıldamaya devam ediyor. İstanbul, her defasında bir başka yüzle ve bir başka öyküyle dile geliyor. Bu kez, mimar Afife Batur ile I.Ulusal Mimarlık akımının öncülerinden Vedat Tek'in izinde bir yolculuk sizi bekliyor.

Mimar Mehmet Vedat Tek, Türkiye'nin formel eğitim görmüş, bugünün meslek anlayışı içinde mimarlık tasarımı ve uygulaması yapmış ilk Türk mimarı olarak tanınır. Mimar Vedat'ın yapıtları farklı nedenlerle çok ayrıntılı ve duyarlı olarak bilinmez. Bunun birçok nedeni arasında, kendisinin Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş döneminde yaşamış olması, Osmanlı devrinde mimarlığın yalnız müslüman olmayanlara özgü bir meslek sayılması dolayısı ile, bu dönemde mimarlık yayınlarının da bulunmaması gösterilebilir.

'Sirkeci Büyük Postane' binasından 'Defter-i Hakan-i'ye, İstanbul'un tarihi han ve apartmanlarından, önemli kamu yapılarına, Vedat Tek'in mimari dehasını, şehrin dört bir yanında görmek mümkün. Prof. Dr. mimar Afife Batur, Vedat Tek'in mimari üslubunu ve onu farklı kılan yapılarını anlatıyor. Mimar Gökhan Avcıoğlu ve Gül Cephanecigil ise, keyifli bir söyleşi ile belgesele konuk oluyor. Bir dönem, Vedat Tek'in mimari yapılarının izinde İZ'de canlanıyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.