HAKKINDA

1969 senesinde İzmir’de doğan sanatçı, konservatuvar öğrenciliği sırasında Fransız Genç Balesi, Viyana Devlet Balesi ve Rambert Dans Topluluğu’ndan teklifler aldı ve okul bitiminde Fransız Genç Balesinin (JBF- Le Jeune Ballet De France) teklifini değerlendirerek, mezuniyet sonrası profesyonel çalışmalarına Paris’te başladı.

Bir yıl JBF’de çalıştıktan sonra Fransız Devlet Balesi'ne 500 deneyimli dansçı arasından tek kişi olarak seçildi. Fransız Kültür Bakanlığı'nın sahip çıkmasıyla Devlet Balesi'nin statüsü değiştirilerek sadece Fransızlar için istihdam edilebilen Fransız Devlet Balesi dansçı kadrosuna kabul edilen ilk yabancı, 5 yıl sonra ise Fransa’da “Ömür Boyu Kontrata” hak kazanan 15 dansçıdan biri oldu. Kısa zamanda Fransız vatandaşlığına alındı. Fransa’da hocalık yapma, bale okulu açma ve grup kurma haklarını kazandı. Bay ve Bayan Chirac kendisini Elysee Sarayı’na davet ederek Fransız Devlet Balesi nezdinde onurlandırdı.

Dansçı kariyerinin yanı sıra koreografi çalışmaları da yaptı. Fransız Devlet Balesi ile dünyanın en önemli sahnelerinde yaklaşık 2500 temsil veren Tan Sağtürk, 1997 Eylül ayı sonunda Türkiye’ye dönüş yaptı ve İstanbul Devlet Balesi'nde “Yabancı Sanatçı” statüsünde Baş balet olarak çalışmalarını sürdürdü. Sanat başarılarından ötürü Uluslararası Melvin Jones ödülüne layık görüldü. 1997 yılında Türkiye’ye döndükten sonra sanata olan tutkusunu Türk halkı ile paylaşmak, aldığı eğitimi genç nesillere aktarmak ve ülkesine sanatıyla faydalı olmak amacıyla Teşvikiye'de ilk okulunu açtı. Sonraki yıllarda da ülkemiz genelinde açmış olduğu ve destekte bulunduğu 16 okulda, tecrübesi ile baleyi ve dansı daha çok sevdirmeyi, yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır.

Tan Sağtürk 2012 yılında Anadolu Dansı belgesel kuşağı projesi ile İZ yüzleri arasındaki yerini aldı. Ardından "Dansın Şehirleri" kuşağını hazırlayıp sundu.

KUŞAKLARI