HAKKINDA

Nazım Alpman 29 Şubat 1952 günü Beykoz’da dünyaya geldi. Beykoz Spor Kulübü’nde lisanslı sporcu olarak yüzdü, kürek çekti ve basketbol oynadı.

DİSK’e bağlı Maden-İş Sendikası’nda çeşitli düzeylerde görev yaptı. 12 Eylül döneminde açılan 1477 sanıklı DİSK Davası’nda yargılandı, bütün sanıklarla birlikte beraat etti.

1970’li yıllarda Politika, Vatan, Demokrat gazetelerine karikatür çizdi. Karikatürcüler Derneği üyesi oldu, yönetim kurulunda görev yaptı. 1987 yılında Eylükatür (12 Eylül Karikatürleri) adlı bir sergi açtı. Aynı yıl Melih Aşık’ın teklifiyle Milliyet gazetesinde Açık Pencere muhabiri olarak çalışmaya başladı. Hasan Pulur ve Nail Güreli’den özel gazetecilik dersleri aldı. Daha sonra serbest muhabir olarak sıcak haber ve pazar röportajları, seyahat yazıları, kriz bölgeleri röportajları (Kafkasya, Bosna-Hersek, Kosova) yaptı. Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro ile Türk basınında ilk röportajı; Gürcistan’ın seçimle gelen ilk devlet başkanı Zaviad Gamsahurdiya ile son röportajı yapan gazeteci oldu. Gürcü lider 27 gün sonra öldürüldü.

Gazeteciliğin yanı sıra televizyon belgesellerine metin yazarlığı da yapan Alpman, BirGün, internethaber.com, sansursuz.com’da köşe yazarı olarak günlük siyasi yazılar yazıyor. 2003’ten itibaren yazmaya başladığı National Geographic Dergisi’nde bugüne kadar 20 dosyası yayınlandı. 2007’den itibaren İZ TV’de “Hayatın Notları” kuşağını hazırlayıp sundu. Yine İZ TV’de Yakın Tarih adlı belgeseli hazırlayıp sunmaya devam ediyor. Yakın Tarih kuşağı için hazırladığı "Faili Meçhul Zamanı" belgeseli Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) tarafından düzenlenen 52.Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri'nde 2011 yılının en iyi TV Belgeseli seçildi. Aynı yıl düzenlenen Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) yılın en başarılı gazetecileri yarışmasında En Başarılı Televizyon Belgeseli ödülüne layık görüldü.

Nazım Alpman'ın Başka Dünyanın İnsanları Çingeneler (1992 ve 1997 Ozan Yay.), Gazetecilerin Şakası Olmaz (1998 Ozan Yay.), Sınırda Yaşayanlar Trakya Çingeneleri ( 2004 Bileşim Yay.), İnsan Yağmuru (2007 Ozan Yay.), Yüzyıllık Beykoz Hikayeleri (2008 Beykoz Belediyesi Kültür Yayınları), Anadolu’nun Elleri (2009 Halk Bankası Yayınları), Jules Verne’in Yolu (İstanbul 2010 Projesi), Evvel Zaman İçinde Beykoz (2009 Beykoz Belediyesi Kültür Yayınları) ve Hayatım Beykoz (2009 Beykoz Belediyesi Kültür Yayınları) ile birlikte dokuz kitabı vardır.

KUŞAKLARI