HAKKINDA

Rüknü Özkök,
1941’de Elazığ’da doğdu. İstanbul’da Kadırga İlkokulu’nu, Darüşşafaka Lisesi’ni, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü ve Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdi.

Bolu Erkek Öğretmen Okulu’nda başladığı öğretmenlik görevini Artvin Öğretmen Okulu'nda sürdürürken, Milli Eğitim Bakanlığı’nca mesleki çalışmalar için Fransa’ya gönderildi.Yurda dönüşünde İzmir Yüksek Öğretmen Lisesi ve Necati Eğitim Enstitüsü’nde, İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi ve Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde görev yaptı. 1988’de Beyoğlu İlçesi Yılın Öğretmeni seçildi ve 1990 yılında Beyoğlu Anadolu Lisesi’nden emekli oldu. Daha sonra çeşitli okul ve dershanelerde mesleğini sürdürdü.

Özkök’ün ilk basılı çalışması Bolu Tarihi – Bolu Yıllığı (1968) oldu. Milli Mücadeleye Başlarken adlı çalışması 1970 Karacan Armağanı’nı kazandı. 1973’te Hüdai Kalyoncu ile Ansiklopedik Cumhuriyet Tarihi isimli kitabı yazdı. Bu eser Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye edildi. Çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan Milli Mücadele Başlarken Düzce-Bolu İsyanları (1971), İzmir’e Doğru (1972), Ayasofya (2007) ve Topkapı Sarayı (2007) başlıklı incelemelerinin yanında ÖSS ve ÖYS ile ilgili çok sayıda test ve hazırlık kitapları hazırladı. Bunlardan 1992’de yazdığı tarih kitabı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye edildi.

Eray Canberk’le beraber Mayıs 2005’te Ömür Biter İstanbul Bitmez isimli kitabı yazdı. Canberk’le beraber İZ TV için aynı isimde programlar hazırlayıp sundu.

Oğlu Mustafa Barış Özkök ile birlikte yazdığı Malazgirt’ten Dumlupınar’a – Anadolu Türk Tarihinden Sayfalar isimli kitabı Temmuz 2009′da Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Eray Canberk,
1940 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde ve İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu'nda okudu.
İlkokul öğretmenliği yaptı ve Afşar Timuçin ile birlikte Kavram Yayınevi'ni kurdu, yönetti. Birçok ansiklopedi ile sözlükte konu yazarı olarak, ayrıca Milliyet Çocuk, Bando, Kırmızı Balon gibi çocuk dergilerinde çalıştı. 1963'ten başlayarak şiirleri, öyküleri, denemeleri, eleştirileri, günlükleri, incelemeleri ile çevirileri Yelken, Varlık, Yeditepe, Şiir Sanatı, Yeni Gerçek, MAY, Broy, Yandıma, Adam Sanat, Ludingirra, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet Kitap, Dünya Kitap, gibi dergilerde yayımlandı.

Rüknü Özkök’le beraber Mayıs 2005’te Ömür Biter İstanbul Bitmez isimli kitabı yazdı. Yine Özkök’le beraber İZ TV için aynı isimde programlar hazırlayıp sundu.

KUŞAKLARI