HAKKINDA

1964 yılında İstanbul’da doğdu.Dalmaya, 1976 yılında başladı. 1979'da önce 8mm sualtı filmleri, ardından,1980'lerde 16mm filmler çekti.1983’den itibaren bir aile mesleği olan dalış malzemeleri imlatıyla uğraştı.84-91 yılları arasında İtalya’da araştırmalar yaptıktan sonra Türkiye’de ilk olarak “ThermoPlastik palet” üretimi yaptı.1988 yılında Kültür Bakanlığı'na yapılacak bir sualtı belgeselinde sualtı kameramanı olarak görev aldı.1989 yılında bu belgesel için bir video kamera housing üretti.Bu yıldan itibaren housing üretimlerini seri imal etmeye başladı.1990 yılında SLR fotoğraf makinasına housing imal etti ve pek çok yarışmada yüksek dereceler aldı.  1992 yılında bir sualtı çalışması için uzaktan kumandalı robot kamera imal etti.
 
1993'ten itibaren PADI eğitmeni olarak sualtı fotoğraf ve video kursları düzenledi. 1994-95 yıllarında TRT'ye yapılan ve 23 bölümden oluşan batıklar belgeselinin sualtı sahnelerini çekti. Yine o yıllarda Amerika’ya giderek dalış malzemeleri ve housing'lerle ilgili firmaların seminerlerine katıldı ve onların Türkiye bayiliklerini aldı.1996 yılında  “Yevstafiy” ve Çamaltı Burnu Batık çalışmalarında görüntüleme çalışmalarında bulundu.1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nin Kaçkar Dağları'ndaki 3400 metre irtifadaki buzul gölü araştımasının sualtı fotoğraf ve videolarını çekti.Bu yıllardan itibaren TV kanallarına sualtı çekimleri, müzik klipleri, reklam çekimi, firmalara katalog çekimleri gibi çalışmalar yaptı. 2003 yılında “Sualtı reklam fotoğrafı” yarışması düzenledi. Sualtı fotoğraf yarışmalarında jüri görevleri aldı. Bazı üniversitelerde bu konularla ilgili seminer ve dersler verdi.
 
2005 yılında,sualtı arkeloloğu eşiyle beraber, Ayasofya’nın sarnıç, kuyu ve dehlizlerinin araştırmasını başlattı. Bu alanlar için özel robot kamera imal ederek dar alanlara ulaşmayı sağladı.Yine 2005 yılında, eşiyle birlikte Hazar Gölü'ndeki Batık Bizans şehrinin sualtı haritasını çıkardı ve TV belgeselini yaptı.Sualtındaki geniş alanda yayılmış binaları bulmak için “Towedcam” imal ederek pek çok yapıyı dalış yapmaya gerek kalmadan bulabildi.2006 yılında Ayasofya ve Hazar Gölü çalışmalarıyla ilgili olarak Paris Sorbone Üniversitesi'ne davet edildi, konferans ve belgesel yaptı. Bazı üniversitelerin Tübitak projelerine sualtı cihazları üretti. Türkiye’nin ilk belgesel kanalı İZ TV'de sualtı görüntü yönetmenliğine devam ederek yurtiçi ve yurt dışı denizlerinde çekimler yaptı. 2009 yılında Ayasofya, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı'nın sarnıç,kuyu ve su yollarının yeraltı haritalarını çıkararak bugüne kadar saklı kalmış pek çok yeraltı yapısını keşfetti. Bu alanlardaki Roma ve Bizans sarnıçları için bir sualtı robot kamerası imal etti. Ayrıca yine insan giremeyen alanlara ulaşmak için paletler üstünde hareket eden bir robot tasarladı.2010 yılında Türkiye'de ilk olarak üç boyutlu sualtı kamera sistemi imal ederek ilk sualtı belgeselini çekti. Halen belgesel çalışmalarının yanında, BBC, National Geographic,History Channel gibi bazı yurt dışı kuruluşlara çekimler yapmaktadır.

KUŞAKLARI