Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
40 Dakika
270. Bölüm
Yüz Karası Değil Ekmek Parası
Bölümü Satın Al
Bölümler

Onlar ekmeklerini yerin metrelerce altından ölümleri pahasına kazanıyorlar..

Onlar günde sekiz saatlerini yerin metrelerce dibinde ışıksız ve havasız geçiren cesur, çalışkan yüreklerimiz..Ölüm tehlikesinden korksalarda hayatlarını bir şekilde sürdürmek zorundalar.
Bir çok patlamada aynı yolda yürüdükleri yol arkadaşlarını kaybettiler.. Buna rağmen yıllarca mücadelelerini bıkmadan sürdüren, tüm zorluklara göğüs gererek çalışan maden işçilerinin tek amacı daha insani şartlarda çalışabilmek.

Kimi göçük altında kalıp ölümden dönmüş yaşadığına şükrediyor, kimi felç kalarak hayatını yatağa bağlı sürdürdüğü halde hayatta olmasına seviniyor.

Ve bizde diyoruz ki; madenciler bu ülkenin gerçek emekçileridir.Onların çalışma şartlarını görüp de onların önlerinde eğilip, şapka çıkartmamak olmaz. Kaybettiğimiz tüm madencilerimizi saygıyla anıyoruz..

Bu belgesel, ekmeğin aslanın ağzında değil midesinde olduğu ülkemizde evine bir lokma ekmek götürebilmek, çoçuklarını doyurabilmek için her gün ölüm tehlikesini göze alarak yerin metrelerce dibine inen cesur maden işçilerinin öyküsünü anlatıyor.

Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İZ TV tarafından yapılan “Yüz Karası Değil Ekmek Parası” isimli belgesel 3. Antalya TV Ödülleri jürisi tarafından yılın en iyi belgeseli seçildi.

Belgesel ödülünü alan İZ TV ekibi ödülü bugüne dek sadece kötü haberlerle gündeme gelen madencilere ithaf ettiklerini belirttiler.

Belgesel 2012 yılının Kasım ayında Zonguldak’ta farklı iki maden ocağında çekilmiş, 11 Ocak 2012’de İz Tv’de, 5 Şubat 2012’de Zonguldak’ın yerel kanalı Kanal 67 ’de yayınlanmıştı.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.