Genel İzleyici Kitlesi
37 Dakika
172. Bölüm
Üç Suikast Üç Gazeteci "Abdi İpekçi"
Bölümü Satın Al
Bölümler

3 Suikast 3 Gazeteci belgeseli, suikaste kurban giden üç gazetecinin, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Hrant Dink’in, gazetecilik anlayışlarına üçünün de birlikte görülebileceği bir pencere açmaya ve cinayetlerin karanlıkta kalmayı sürdüren kısımlarına dikkat çekmeye çalışıyor. Bu üç ismi belgeselde, çalışma arkadaşları, eşleri, çocukları ve siyasetçiler anlatıyor. Belgesel, Türkiye siyasal cinayetler tarihinin aydınlatılması yolunda bir adım olması amacıyla 60 yılda yaşanan 60’tan fazla aydın cinayetine dikkat çekmeye çalışıyor.


“3 Suikast 3 Gazeteci - Abdi İpekçi” bölümü Milliyet Gazetesi kurucu genel yayın yönetmeni Abdi İpekçi’nin 1 Şubat 1979’da aramızdan ayrılışı ile başlıyor.

Belgeselde, Süleyman Demirel, Bedri Koraman, Sami Kohen, Hasan Pulur, Halit Kıvanç, Zeynep Oral, Doğan Heper, Tufan Türenç söz alıyor.

Adı geçen isimler, İpekçi’nin karikatüristliğini, gazeteciliğe başlama macerasını, çok kısa sürede elde ettiği başarıları, gazeteciliğe getirdiği yenilikleri ve yöneticiliği üzerine düşüncelerini ve anılarını dile getirdiler.

Belgesel sonunda İpekçi’nin suikastine dair iddialar ve öldüğü gün yaşananlar yer alıyor.
 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.